Już w środę reprezentacja Polski U17 rozpocznie udział w mistrzostwach Europy do lat 17, które odbywać się będą na Węgrzech. Do rywalizacji o miano najlepszej drużyny Starego Kontynentu w tej kategorii wiekowej przystąpi szesnaście zespołów podzielonych na cztery grupy. Biało-Czerwoni rywalizować będą z Irlandią, Węgrami i Walią.

Od momentu, gdy w 2002 roku zmieniono kategorie wiekowe odbywających się turniejów juniorskich, nasz zespól uczestniczył w rywalizacji o miano najlepszej europejskiej drużyny do lat 17 zaledwie trzy razy. Największy sukces odnotowaliśmy w 2012 roku, kiedy to udało się wywalczyć brązowy medal, a członkami zespołu byli m.in. Karol LinettyMariusz Stępiński i Dariusz Formella. W pozostałych dwóch przypadkach kończyliśmy przygodę już po fazie grupowej.

Siłą drużyny, która zagra o jak najlepszy rezultat na Węgrzech, z pewnością jest ofensywa. Przekonali się o tym chociażby Belgowie, którzy podczas lutowego turnieju towarzyskiego w Hiszpanii aż pięciokrotnie musieli wyciągać piłkę z bramki. W ciągu ostatniego roku podobną liczbę goli w meczach z Biało-Czerwonymi tracili także chociażby Anglicy, Szwedzi czy Słowacy.

Z jakimi planami i nadziejami na Węgry udali się nasi reprezentanci? – Naszym celem jest rozegrać każdy mecz w naszym stylu oraz zdominować każdego przeciwnika. Pragniemy być jedną z pięciu najlepszych drużyn turnieju i awansować do zimowych MŚ w Peru – powiedział (za sport.tvp.pl) Włodarski, który na turniej nie zabrał m.in. Jana Faberskiego z Ajaksu Amsterdam, tłumacząc to faktem, iż postawił na tych chłopaków, których miał regularnie do dyspozycji podczas zgrupowań.

Los sprawił, że w fazie grupowej Biało-Czerwoni nie zmierzą się z żadną z ekip, która uważana jest za jedną z najmocniejszych. Schody mogą jednak zacząć się już w ćwierćfinale, w którym, w przypadku awansu, nasz zespół zmierzy się z ekipą z grupy B – a w niej rywalizować będą Hiszpanie, Włosi, Serbowie i Słoweńcy. Potencjalnym przeciwnikiem w walce o strefę medalową będziemy jednak martwić się, w co głęboko wierzymy, w czwartek 23 maja – tego dnia zakończy się bowiem faza grupowa w dwóch najbardziej interesujących nas grupach.

Z Irlandią na początek?

Runda kwalifikacyjna : wicemistrzowie grupy 10 (grali w Norwegii)
W4-0 vs Armenia, D2-2 vs Białoruś, D1-1 vs Norwegia
Runda elitarna : zwycięzcy grupy 6 (grali na Cyprze)
D2-2 vs Włochy, W3-0 vs Ukraina, W3-2 vs Cypr
Najlepszy strzelec
 : Mason Melia 4
Poprzednie występy w turniejach finałowych U17 : 5 (ostatnie: faza grupowa 2019)
2021/22 : Runda elitarna
Poprzedni najlepszy U17
 : Ćwierćfinały (2017, 2018)

Fakt
Colin O’Brien doprowadził Irlandię do ćwierćfinału dwa razy z ostatnich trzech turniejów.

Irlandia zakwalifikowała się do turnieju dzięki dramatycznemu zwycięstwu w 96. minucie 3:2 nad Cyprem. Bramkę na wagę awansu zdobył napastnik Nickson Okosuna. 

Główny trener Colin O’Brien powiedział:

„Jeśli chodzi o sam turniej, istnieje naturalne uczucie podekscytowania. Ja i wielu członków sztabu szkoleniowego doświadczyliśmy już finałów, więc mamy to doświadczenie, jednak jest to nowa grupa graczy i będzie to dla nich pewna nowość”.

W porównaniu z eliminacjami w składzie na nadchodzące mistrzostwa Europy zabrakło miejsca dla Niall’a McAndrewa z Derby County i Trent’a Kone-Doherty z Liverpoolu. Obaj nie wystąpią z powodu kontuzji.