24 maja najlepsze reprezentacje Starego Kontynentu powalczą o plażowe mistrzostwo Europy w piłce ręcznej. W Nazare o medale powalczą szesnaście reprezentacji kobiet i mężczyzn w beachhandballu.

32 drużyny, 18 państw, 4 boiska, i jedno wielkie święto piłki ręcznej plażowej. W przyszłym tygodniu wszystkie oczy zwrócone będą na Nazaré. W dniach 24-28 maja położona na wybrzeżu Atlantyku, nadmorska miejscowość w Portugalii będzie gospodarzem 13. edycji Mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej kobiet i mężczyzn.

Zarówno w kategorii mężczyzn, jak i kobiet na starcie stanie 16 drużyn, w tym obrońcy tytułu z Danii i Niemiec. 24 maja w dniu otwarcia EHF Beach Handball EURO 2023 rozegranych zostanie 16 spotkań w kategorii kobiet i 16 w kategorii mężczyzn.

Turniej oficjalnie otworzą oba mecze z udziałem gospodarzy: Holandia kontra Portugalia w przypadku kobiet i Węgry – Portugalia w przypadku mężczyzn.

Historia

Pierwsze Mistrzostwa Europy zostały rozegrane w 2000 roku, kiedy to włoskie wybrzeże Gaeta (w połowie drogi między Rzymem a Neapolem) zostało gospodarzem czterodniowego turnieju. Od samego początku zawody mężczyzn i kobiet odbywają się w tym samym czasie w tym samym miejscu.

W godzinach porannych w poniedziałek 10 lipca 2000 r. męskie drużyny Niemiec i Grecji oraz kobiece drużyny Włoch i Holandii rozegrały oficjalnie pierwsze w historii mecze mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej. Tytuł najlepszej reprezentacji trafił do Białorusi (wśród mężczyzn) oraz Ukrainy (wśród kobiet).

Chorwaccy szczypiorniści są najbardziej utytułowaną drużyną zdobywając złoto w czterech kolejnych mistrzostwach w latach 2009-2015 oraz dodając brąz i srebro w trzech ostatnich imprezach. Hiszpania zakończyła dominację Chorwacji w 2017 roku, zdobywając trzeci tytuł w historii, podczas gdy Rosja i Dania są dwukrotnymi mistrzami Europy; w rzeczywistości Dania wygrała dwie ostatnie edycje, w Starych Jabłonkach w 2019 roku i w Warnie dwa lata temu.

Po stronie kobiet nie ma wyróżniającej się reprezentacji. Ostatnie cztery mistrzostwa przyniosły czterech różnych zwycięzców (Rosję, Chorwację, Węgry i Niemcy). Ta ostatnia drużyna to jednocześnie obrońcy tytułu w edycji 2023.

Jak do tej pory polskim reprezentantom udało się zdobyć tylko jeden medal. Zdobyła go męska reprezentacja na turnieju w Zagrzebiu w 2017 roku (srebro)

Organizatorzy

Włochy (2000, 2007), Hiszpania (2002, 2015) i Chorwacja (2011, 2017) były gospodarzami turnieju dwukrotnie, a siedem innych krajów miało ten zaszczyt gościć ten turniej tylko raz: Turcja (2004), Niemcy (2006), Norwegia (2009) , Dania (2013), Polska (2019), Bułgaria (2021) oraz tegoroczni organizatorzy Portugalia.

Chociaż wszystkie narody będące gospodarzami mają wybrzeże, turniej nie zawsze odbywał się na prawdziwej plaży. Na przykład podczas dwóch z trzech ostatnich imprez – w Zagrzebiu i Starych Jabłonkach – morza nie było widać.

Czy organizacja Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Plażowej jest korzystna dla rodzimego kraju? Nie bardzo. Jak dotąd tylko męskie drużyny Hiszpanii (2002) i Chorwacji (2011) oraz kobiece drużyny Niemiec (2006) i ponownie Chorwacji (2011) były w stanie zadowolić swoją własną publiczność zdobywając złoto. Jak będzie tym razem?

Jak dotąd jedyną drużyną, która nie przegrała żadnego spotkania oraz żadnego seta podczas EURO piłki ręcznej plażowej, była Hiszpania. Gospodarze mistrzostw w 2002 roku w Kadyksie rozegrali osiem meczów i pokonali wszystkich przeciwników 2:0, w tym obrońców tytułu Białoruś w półfinale oraz Rosję wielkim w finale.

Z kim w grupie zagrają Biało-Czerwoni?

Reprezentacja Polski seniorek w wyniku losowania trafiła do grupy D. W fazie wstępnej turnieju rywalkami drużyny prowadzonej przez duet trenerski Karolina Peda – Marek Karpiński będą aktualne wicemistrzynie świata – Hiszpanki, Rumunki i Chorwatki.
Z kolei Biało-Czerwoni pod wodzą Jarosława Knopika i Adriana Fiodora trafili do grupy A, w której zmierzą się z Norwegią, Chorwacją i Niderlandami.

Awans do fazy głównej turnieju uzyska 8 drużyn – po dwie najlepsze ze wszystkich czterech grup. Pozostałe osiem rozegra rundę pocieszenia i zagra o miejsca od dziewiątego do szesnastego.

Terminarz spotkań z uwzględnieniem meczów reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski kobiet:

24 maj (środa) godz. 11:00 mecz z Rumunią

24 maj (środa) godz. 15:00 mecz z Chorwacją

25 maj (czwartek) godz. 13:00 mecz z Hiszpanią

Reprezentacja Polski mężczyzn:

24 maj (środa) godz. 12:00 mecz z Chorwacją

24 maj (środa) godz. 16:00 mecz z Norwegią

25 maj (czwartek) godz. 10:00 mecz z Holandią

Transmisje

Eurosport pozyskał prawa do mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej w 2023 i 2025 roku! Ale czy ta telewizja faktycznie pokaże te mistrzostwa w to wątpimy! W konfiguracji turnieju w Nazaré uwzględniono 4 korty, a transmisja na żywo ze wszystkich boisk będzie dostępna w EHFTV (mogą obowiązywać ograniczenia geograficzne).

W następnym artykule przedstawimy skład obu naszych reprezentacji Polski na tegoroczne ME oraz faworytów tegoż turnieju! Podoba Ci się to co robimy? Możesz wesprzeć nas na PayPal: pawma35@wp.pl. Będziemy bardzo wdzięczni. Dziękujemy!