Po raz dziewiąty Biało-Czerwone przystąpią o prymat na Starym Kontynencie. Jednak drużyny z jakimi zmierzą się w grupie D tegorocznego czempionatu wcale do najłatwiejszych nie należą. Zawody odbędą się w Nazare w dniach 24-28.05.2023 r.

Chorwacja

Uczestnictwo: 11 raz

Najlepszy wynik: Zwycięzcy (2007, 2011)

Polska

Uczestnictwo: 9 raz

Najlepszy wynik: 2 miejsce (2017)

Rumunia

Uczestnictwo: 3 raz

Najlepszy wynik: 17 miejsce (2019, 2021)

Hiszpania

Uczestnictwo: 13 raz

Najlepszy wynik: 3 miejsce (2017, 2021)

W tej grupie znajduje się drużyna, która chce odzyskać dawny blask. Dwie drużyny, które jeszcze nie tak dawno były bliskie zdobycia złotego medalu oraz zespół, który wydaje się że będzie dostarczycielem punktów.

Chorwacja zajmowała miejsca gwarantujące medal na pierwszych pięciu turniejach z rzędu (2004-2011). Dwukrotnie zostając mistrzyniami Europy. Jednak w kolejnych latach reprezentacja Chorwacji doszła tylko do jednego ćwierćfinału w 2019 roku. Od 12 lat czekając na medal z jakiegokolwiek kruszcu. Mimo to nie wolno tej reprezentacji lekceważyć.

Polska na pewno tego nie zrobi. Czterokrotnie ta reprezentacja dochodziła do ćwierćfinału ME. W 2017 roku dochodząc do finału gdzie przegrały w wielkim finale z Norweżkami. Godnym uwagi członkiem kadry na tym turnieju jest była wielokrotna reprezentantka Polski, 43-letnia Iwona Niedźwiedź.

Rumunia zagra na swoich trzecich mistrzostwach Europy z rzędu. Osiągając już na starcie swój najlepszy wynik w historii. A dlaczego tak? Ponieważ najlepszym wynikiem tej drużyny było zajęcie 17 miejsca, a w tym roku w turnieju finałowym wystąpią szesnaście reprezentacji.

Hiszpania wydaje się najbardziej utytułowaną drużyną w tej grupie, choć nigdy nie zdobyły jeszcze złotego medalu. Na czterech ostatnich mistrzostwach Europy aż trzykrotnie reprezentacja ta grała w półfinale, zdobywając dwa brązowe medale. Hiszpania w 2016 roku zdobyła za to złoty na MŚ, a dwa lata temu reprezentacja Hiszpanii do lat 17 zdobyła srebrny medal.

Terminarz spotkań grupy D:

1 kolejka: 24 maj (środa)

12:00 Hiszpania – Chorwacja

12:00 Polska – Rumunia

2 kolejka: 24 maj (środa)

16:00 Chorwacja – Polska

16:00 Rumunia – Hiszpania

3 kolejka: 25 maj (czwartek)

14:00 Chorwacja – Rumunia

14:00 Hiszpania – Polska

Poznajmy skład reprezentacji Polski kobiet w piłce ręcznej plażowej:

 • Natalia Filończuk
 • Karolina Herian
 • Weronika Jakóbowska
 • Zofia Jeżowska
 • Paulina Kużmińska
 • Marta Lewalska
 • Iwona Niedzwiedż
 • Ewa Nowicka
 • Natalia Rogalska
 • Alicja Ślęzak
 • Paulina Sowa
 • Katarzyna Wilczek

Sztab szkoleniowy:

Trener główny: Marek Karpiński

Trener główny: Karolina Peda

Trener asystent: Sylwia Korniluk

Fizjoterapeuta: Tomasz Kaczmarek

Kierownik reprezentacji: Dorota Barczuk

Według informacji przekazanych przez Europejską Federację Piłki Ręcznej fani z Polski będą mogli oglądać mecze w EHF TV. Podoba Ci się to co robimy? Możesz wesprzeć nas na PayPal: pawma35@wp.pl. Będziemy bardzo wdzięczni. Dziękujemy!