Reprezentanci Polski rozpoczynają rywalizację w Lidze Narodów. To będzie pierwszy test dla biało-czerwonych, którzy przygotowują się do turnieju finałowego Ligi Narodów! Mecz Polska – Francja odbędzie się w środę 7 czerwca o godzinie 11:00 czasu polskiego.

W ubiegłym tygodniu emocjonowaliśmy się występami naszych siatkarek w inauguracyjnym turnieju Siatkarskiej Ligi Narodów 2023. Teraz do gry wchodzą siatkarze. Nasi reprezentanci zainaugurują sezon w Nagoi, gdzie zmierzą się kolejno z Francją, Iranem, Bułgarią oraz z Serbią.

Biało-czerwoni jak na razie mają za sobą cztery mecze towarzyskie – dwukrotnie zmierzyli się z Niemcami i z Japonią. Teraz czas na pierwszy mecz o stawkę.

Formuła rozgrywek nie zmieniła się w porównaniu do poprzedniego roku. Każda z reprezentacji weźmie udział w trzech turniejach i rozegra 12 spotkań w fazie zasadniczej. Polacy wystąpią w Nagoyi, Rotterdamie i w filipińskim Pasay City. Siedem najlepszych drużyn po trzech rundach plus gospodarz – Polska – wezmą udział w turnieju finałowym w Gdańsku.

Na pierwszy turniej Ligi Narodów trener Grbić powołał wielu mniej doświadczonych zawodników. W składzie pojawili się m.in Kuba Hawryluk czy Dawid Dulski.

Skład reprezentacji Polski na turniej VNL w Nagoi:

rozgrywający: Grzegorz Łomacz, Jan Firlej

atakujący: Karol Butryn, Dawid Dulski

przyjmujący: Jakub Szymański, Kamil Semeniuk, Artur Szalpuk, Mikołaj Sawicki

środkowi: Karol Kłos, Mateusz Bieniek, Karol Urbanowicz, Mateusz Poręba

Libero: Kamil Szymura, Kuba Hawryluk

Co wiemy o reprezentacji Francji?

Francja w światowym rankingu FIVB zajmuje 3. miejsce, kończąc ubiegłoroczne rozgrywki Ligi Narodów jako zwycięzcy!

Reprezentacja Francji Ligę Narodów rozpocznie turniejem w Japonii, gdzie Andrea Giani weźmie mocno eksperymentalny skład. Spośród czternastu graczy, którzy przylecieli do Japonii pod koniec ubiegłego tygodnia, jest tylko dwóch mistrzów olimpijskich, Kevin Tillie i środkowy Daryl Bultor.

Cel jaki postawili sobie francuscy siatkarze jest awans do najlepszej ósemki turnieju!

Celem będzie zakwalifikowanie się do turnieju finałowego w Polsce, ale dla mnie równie ważne jest danie szansy młodym zawodnikom, którzy do nas dołączyli. – tłumaczył Giani.

Skład reprezentacji Francji na turniej Ligi Narodów w Nagoyi: 

rozgrywający: Raphaël Corre (Chaumont), Kellian Motta Paes (Paris)

atakujący: Théo Faure (Montpellier)

przyjmujący: Kevin Tillie (Projekt Warszawa), Antoine Pothron (Toulouse), Luka Basic (Piacenza), Timothée Carle (Berlin), Hilir Henno (UC Irvine)

środkowi: Quentin Jouffroy (Narbonne), Simon Roehrig (Tourcoing), Daryl Bultor (Tourcoing), Médéric Henry (Le Plessis-Robinson)

Libero: Thibault Loubeyre (Tourcoing), Benjamin Diez (Tours)

Mecze bezpośrednie:

  • 23 czerwca 2021: Francja – Polska 3:2
  • 3 sierpnia 2021: Polska – Francja 2:3
  • 12 czerwca 2022: Francja – Polska 1:3

Mecze sparingowe przed VNL:

  • 25 maj 2023: Polska – Niemcy 2:3
  • 26 maj 2023: Polska – Niemcy 3:2
  • 1 czerwca 2023: Polska – Japonia 2:3
  • 2 czerwca 2023: Japonia – Polska 1:3