Reprezentacja Polski zainaugurowała rozgrywki Siatkarskiej Ligi Narodów meczem z Francją. Biało-czerwoni zainkasowali trzy punkty po zwycięstwie 3:1 nad Trójkolorowymi. Już jutro kolejne spotkanie z udziałem Biało-Czerwonych tym razem przeciwnikami polskich siatkarzy będzie reprezentacja Iranu!

Najskuteczniejszymi graczami Polski w meczu z Francją byli Butryn, Szalpuk i Bieniek, którzy kolejno zdobyli 25, 16 i 12 punktów.

Choć podopieczni Nikoli Grbicia i reprezentacja Francji grali w nieco „rezerwowym” składzie, poziom rywalizacji stał na bardzo wysokim poziomie. Od początku spotkania nie brakowało ciekawych wymian i elektryzujących akcji. Pierwszy set przez większą jego część kontrolowany był przez Polaków. Jedynie w końcówce Francja na chwilę przejęła inicjatywę, ale szala zwycięstwa przechyliła się ostatecznie na stronę wicemistrzów świata.

W drugiej partii to Trójkolorowi zachowali zimną krew w ostatnich fragmentach i szybko doprowadzili do wyrównania. Chwilę później wydawało się, że Francja zostanie rozgromiona w trzecim secie. Polacy prowadzili już 19:10, ale wpadli w dołek i Francja punkt po punkcie odrabiała strat, aż doprowadziła do stanu 20:20. Następnie set toczył się na przewagi i dzięki świetnej grze w bloku Kamila Semeniuka biało-czerwoni ponownie objęli prowadzenie. A decydująca partia toczyła się już wyłącznie pod dyktando zespołu Nikoli Grbicia. W czwartym secie Polacy wygrali 25:15 i zanotowali pierwsze zwycięstwo w tegorocznej Lidze Narodów.

Polska – Francja 3:1 (25:23, 18:25, 35:33, 25:15)

Co wiemy o reprezentacji Iranu?

Iran w światowym rankingu FIVB zajmuje 10. miejsce, kończąc ubiegłoroczne rozgrywki Ligi Narodów na etapie 1/4 finału.

Reprezentacja ta jest aktualnie mistrzem Azji i w sierpniu będzie broniła u siebie mistrzostwa zdobytego dwa lata temu.

Jeszcze niedawno Irańczycy byli zespołem, który siał postrach na siatkarskich parkietach. Ciężko oprzeć się wrażeniu, jakoby prawidłowość ta uległa w ostatnim czasie sporej zmianie. Już na ubiegłorocznych mistrzostwach świata ekipa z centralnej części Azji prezentowała się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Awans do fazy play-off po zajęciu drugiego miejsca w grupie i późniejsza gładka porażka z Canarinhos idealnie tę dołującą formę potwierdziła.

W pierwszym tegorocznym meczu Siatkarskiej Ligi Narodów mężczyzn, w turnieju rozgrywanym w Nagoi, Persowie przegrali 3:0 z reprezentacją Japonii. Dominacja Japończyków była najbardziej widoczna w pierwszej partii, w której rywale zdobyli tylko 16 punktów. W kolejnych dwóch partiach Irańczycy poprawili swoją grę, ale nie udało im się przedłużyć losów meczu. Najwięcej punktów dla zespołu Perskiego zdobył – Amin Esmailnejad (11 pkt.)

Reprezentacja Iranu w porównaniu do zeszłego sezonu przywiozła na turniej w Japonii jeszcze więcej młodych siatkarzy. Mając w składzie najbardziej doświadczonego Seyeda Mohammeda Mousaviego czy najskuteczniejszego zawodnika w szeregach irańskiej reprezentacji – Amina Esmailnejad. Tylko trzech siatkarzy gra na co dzień w lidze innej niż irańskiej!

Skład reprezentacji Iranu na turniej Ligi Narodów w Nagoyi:

rozgrywający: Javad Karimisouchelmaei (Eefasferam Ardakan), Mohammad Taher Vadi (Paykan Teheran)

atakujący: Amin Esmaeilnezhad (Pas Gorgan), Ali Hajipour (Labanyat Haraz Amol)

przyjmujący: Amirhossein Esfandiar (Ural Ufa, Rosja), Shahrooz Homayounfarmanesh (Shabdad Yazd), Pourya Hossein (Labanyat Haraz), Mohammad Javad Manavinezhad (Jakarta, Singapur), Morteza Sharifi (Galatasaray, Turcja)

środkowi: Mahdi Jelveh Ghaziani (Nian Electronic), Seyed Mohammad Mousavi (Nian electronic), Mohammad Valizadeh (Shabdad Yazd)

Libero: Mohammad Reza Hazratpour (Paykan Teheran), Arman Salehi (Pas Gorgan)