Polscy siatkarze rozpoczęli rywalizację w Lidze Narodów od dwóch zwycięstw. W piątek, 9 czerwca, zmierzą się z reprezentacją Bułgarii. Początek spotkania wcześnie, bo o godzinie 9:10 czasu polskiego.

Polscy siatkarze przebyli drogę z piekła do nieba w swoim drugim meczu Ligi Narodów. Przegrywali już 0:2 w starciu z Iranem, ale udało mi się odwrócić losy spotkania. To ich drugie zwycięstwo w rozgrywkach. Po bardzo zaciętym boju i spektakularnym powrocie biało-czerwoni wygrali tie-breaka 15:13 i cały mecz 3:2.

Dla Biało-Czerwonych to drugie zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach, bo dzień wcześniej udało się polskim siatkarzom pokonać aktualnych mistrzów olimpijskich – Francuzów 3:1.

  • Polska – Iran 3:2 (23:25, 23:25, 25:20, 25:15, 15:13)
  • Polska – Francja 3:1 (25:23, 18:25, 35:33, 25:15)

Co wiemy o reprezentacji Bułgarii?

Reprezentacja Bułgarii w światowym rankingu zajmuje aktualnie 23. miejsce. Kończąc ubiegłoroczne rozgrywki Ligi Narodów już na fazie zasadniczej.

Powrót na ławkę trenerską byłej gwiazdy reprezentacji Bułgarii – Plamena Konstantinowa spowodował że do kadry powróciło kilku nieobecnych w niej zawodników.

Wśród siatkarzy powołanych na nadchodzący turniej Ligi Narodów w Japonii znaleźli się między innymi Georgi Bratojew czy Nikolay Penchev. W tej grupie nieobecny jest Todor Skrimow, który zakończył karierę w drużynie narodowej. Cwetan Sokołow natomiast odpoczywa po ciężkim sezonie spędzonym w Dynamie Moskwa.

Plamen Konstantinow do swojej kadry nie nominował zawodników z reprezentacji Bułgarii do lat 21, która weźmie udział w mistrzostwach świata w Bahrajnie. Jedynym wyjątkiem jest wschodząca gwiazda – Aleksandar Nikołow, przyjmujący Cucine Lube Civitanova.

Tuż przed Ligą Narodów nasi przeciwnicy rozegrali po jednym meczu sparingowym z reprezentacjami Włoch oraz Holandii, pokonując ekipę z kraju Niderlandów odpowiednio 3:1 oraz przegrywając z obecnymi mistrzami świata 1:3.

Po raz ostatni Biało-Czerwoni zagrali z reprezentacją Bułgarii w sierpniu ubiegłego roku i podczas meczu otwierającym zmagania w mistrzostwach świata nie pozwoliliśmy przeciwnikom ugrać ani jednego seta

Skład reprezentacji Bułgarii na nadchodzący turniej Ligi Narodów w Nagoyi:

rozgrywający: Gjorgi Bratojew (Deya Volley), Gjorgi Seganow (Rest Property Alanya Belediyesi, Turcja)

atakujący: Dimitrar Dimitrow (bez klubu)

przyjmujący: Aleksandar Nikołow (Cucine Lube Civitanova, Włochy), Aszparuch Aszparuchow (Kuzbass Kemerowo, Rosja), Martin Atanasow (Lokomotiv Novosybirsk, Rosja), Denis Kariagin (Toulouse, Francja), Nikołaj Penczew (Epicentr, Podolyany, Ukraina)

środkowy: Aleks Grożdanow (Verona Volley, Włochy), Ilja Petkow (Hebar Pażardzik), Nikołaj Kolew (Narbonne Volley, Francja), Swetosław Gotsew (Levski Sofia)

libero: Wladisław Iwanow (Levski Sofia), Simeon Dobrew (Neftochimik Burgas)

Dotychczasowe mecze w Lidze Narodów

  • Bułgaria – Chiny 2:3 (20:25, 25:21, 21:25, 25:20, 9:15)
  • Słowenia – Bułgaria 0:3 (24:26, 23:25, 17:25)

Mecze bezpośrednie:

  • 11 czerwca 2022: Bułgaria – Polska 0:3
  • 26 sierpnia 2022: Polska – Bułgaria 3:0