Za reprezentacją Polski już trzy mecze rozegrane w ramach pierwszego turnieju Ligi Narodów. W niedzielę podopieczni Nikoli Grbicia zakończą rywalizację w Japonii meczem z Serbią. Rozpoczęcie spotkania 11 czerwca o godzinie 8:40 czasu polskiego!

Polscy siatkarze jak na razie bez porażki!

Siatkarze reprezentacji Polski jeszcze nie znaleźli pogromcy w w pierwszym etapie Ligi Narodów.  Na początek zmagań w Japonii podopieczni Nikoli Grbicia wygrali 3:1 z Francją, czyli aktualnymi mistrzami olimpijskimi. W czwartek Biało-Czerwonym udało się zwyciężyć 3:2 z Iranem, choć przegrywali już dwoma setami.

W piątek Polacy poradzili sobie z Bułgarami (3:2). Tu ponownie zobaczyliśmy pięć setów, a szalę zwycięstwa na stronę naszej reprezentacji przechylili zmiennicy. Świetnie w końcówce meczu poradzili sobie m.in. Karol Kłos, Kamil Semeniuk oraz Grzegorz Łomacz.

Polska – Francja 3:1 (25:23, 18:25, 35:33, 25:15)

Polska – Iran 3:2 (23:25, 23:25, 25:20, 25:15, 15:13)

Polska – Bułgaria 3:2 (25:27, 25:19, 22:25, 25:22, 15:11)

Co wiemy o reprezentacji Serbii?

Reprezentacja Serbii w światowym rankingu FIVB zajmuje 11. miejsce. Kończąc ubiegłoroczne rozgrywki Ligi Narodów na fazie zasadniczej rozgrywek.

Rodacy trenera Grbicia grają w Japonii w kratkę. Zmagania w Lidze Narodów rozpoczęli od porażki 1:3 ze Słowenią. Potem Serbia wygrała bez straty seta z Chinami, a następnie znów przegrała 1:3 – tym razem z gospodarzami.

Dotychczasowe wyniki reprezentacji Serbii w Lidze Narodów w Nagoyi:

  • 7 czerwca 2023: Serbia – Słowenia 1:3
  • 8 czerwca 2023: Serbia – Chiny 3:0
  • 9 czerwca 2023: Japonia – Serbia 3:1

Mecze bezpośrednie:

Polacy mają patent na swoich najbliższych rywali. Biało-czerwoni wygrali z Serbami aż osiem ostatnich spotkań z rzędu. Ostatnia porażka miała miejsce niemal dokładnie 5 lat temu. Jak będzie tym razem?

  • 20 sierpnia 2022: Polska – Serbia 3:0

Wśród siatkarzy powołanych na tegoroczną Ligę Narodów zabrakło dotychczasowego pierwszego rozgrywającego serbskiej kadry: Nikoli Jovovicia. W składzie znalazł się jeden graczy, który grał w tym sezonie w PlusLidze: Miran Kujundzić ze Ślepska Suwałki.

W dotychczasowych meczach Ligi Narodów wyróżnia się jeden siatkarz drużyny serbskiej, a jest nim zawodnik rosyjskiego Lokomotivu Novosybirsk – Drazen Luburic, który po trzech meczach rozegranych ma już na koncie zdobyte 57 punktów (53 punkty atakiem, 2 blokiem, oraz 2 punkty zdobyte bezpośrednio zagrywką).

Skład reprezentacji Serbii na turniej Ligi Narodów w Nagoyi:

Rozgrywający: Vuk Todorović (Czarni Radom, Polska), Aleksa Batak (Partizan Belgrad)
Atakujący: Drażen Luburic (Lokomotiv Novosybirsk, Rosja), Bozidar Vucicević (Toto Spur Kulubu, Turcja)
Przyjmujący: Miran Kujundzić (Slepsk Malow Suwałki, Polska), Pavle Perić (Olympiakos Pireus, Grecja), Milan Katić (Gazprom Yurgat, Rosja)
Środkowi bloku: Petar Krsmanović (Gazprom Yurgat, Rosja), Nemanja Masulović (ACH Volley Ljublana, Słowenia), Alesndar Nedeljković (VFB Friedrishafen, Niemcy), Vladimir Gajović (Ribnica Kraljevo) Dusan Petrović (Partizan Belgrad)
Libero: Milorad Kapur (Paris Volley, Francja), Milos Krsteski (Ribnica Krajlevo)