W środę Polski Związek Narciarski ogłosił skład reprezentacji Polski w skokach narciarskich na III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Powołania na pierwsze międzynarodowe starty w nowym sezonie otrzymało 11 sportowców – pięć kobiet i sześciu mężczyzn. Biało-Czerwoni zaprezentują się w Zakopanem w najsilniejszym składzie.

Trener Thomas Thurnbichler zdecydował się nominować aż sześciu swoich podopiecznych z Kadry Narodowej A. Szansę na walkę o medale Igrzysk Europejskich otrzymają Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Kacper Juroszek.

Do każdego z konkursów indywidualnych reprezentacja Polski będzie mogła zgłosić maksymalnie pięciu reprezentantów. Sztab szkoleniowy zdecydował się jednak na powołanie sześciu skoczków, aby zachować możliwość rotacji w składzie między normalną i dużą skocznią.

Na Średniej i Wielkiej Krokwi zaprezentują się również reprezentantki Polski. Nominowanych zostało pięć zawodniczek – Nicole Konderla z Kadry Narodowej, Paulina Cieślar, Wiktoria Przybyła i Anna Twardosz z Grupy Bazowej oraz Pola Bełtowska. Dla naszych skoczkiń będzie to pierwszy międzynarodowy występ w zawodach pod wodzą nowego szkoleniowca, Haralda Rodlauera.

Rywalizacja skoczków w Zakopanem rozpocznie się we wtorek 27 czerwca od konkursu indywidualnego kobiet na normalnej skoczni. Dzień później na Średniej Krokwi zaprezentują się mężczyźni, zaś w czwartek rozegrana zostanie rywalizacja mikstów. W dniach 30 czerwca-1 lipca igrzyska przeniosą się na Wielką Krokiew, gdzie zaplanowano zawody indywidualne kobiet i mężczyzn.

Podoba Ci się to co robimy? Możesz wesprzeć nas na PayPal: pawma35

Na starcie spodziewani są przedstawiciele 15 reprezentacji narodowych!

Siedmiu z dziesięciu najlepszych skoczków poprzedniego sezonu Pucharu Świata mężczyzn weźmie udział w III Igrzyskach Europejskich.

Obsada mogłaby być jeszcze silniejsza, ale czerwcowy upadek w Lillehammer wyeliminował Halvora Egnera Graneruda. Zdobywca Kryształowej Kuli był pierwotnie zgłoszony do rywalizacji, ale ostatecznie nie przyjedzie na Podhale. Z oczywistych „proceduralnych” przyczyn zabraknie też Japończyka Ryoyu Kobayashiego. Trzecim nieobecny z TOP 10 ostatniego sezonu jest Andreas Wellinger. Niemcy to akurat jedyna czołowa nacja, która nie wysyła do Zakopanego najlepszych zawodników.

Na Średniej i Wielkiej Krokwi pojawią się między innymi: mistrz olimpijski i mistrz świata w lotach Marius Lindvik, trzykrotny mistrz świata Stefan Kraft i czempion z Planicy z tego roku – Timi Zajc.

W rywalizacji na Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha oraz Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza wezmą udział przedstawiciele 15 reprezentacji – Austrii, Bułgarii, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Turcji i Ukrainy.