Przed nami drugi tydzień rywalizacji w Lidze Narodów siatkarzy. Pierwszym rywalem na turnieju w Rotterdamie będzie reprezentacja Niemiec. Przypomnijmy tylko, że turniej finałowy tegorocznej edycji zostanie rozegrany w Gdańsku!

Podopieczni trenera Nikoli Grbicia w pierwszym tygodniu VNL rywalizowali na turnieju w Nagoi. Zakończyli go z bilansem 3 zwycięstw – 1 porażka. Pokonali Francję 3:1, Iran 3:2 i Bułgarię 3:2, a w ostatnim meczu ulegli 0:3 Serbii. 

Biało-czerwoni zajmują aktualnie 6. miejsce w klasyfikacji z dorobkiem 7 punktów. Nasz zespół wyprzedzają Brazylijczycy, Słoweńcy, Argentyńczycy, Amerykanie i Japończycy. Lider tabeli ma na koncie 12 punktów i stracił dotychczas tylko 2 sety.

Reprezentacja Polski pojedzie do Holandii w zmienionym składzie, w narodowych barwach zobaczymy m.in. Bartosza Kurka, Wilfredo Leona czy Norberta Hubera.

Skład reprezentacji Polski siatkarzy na drugi turnieju Ligi Narodów w Rotterdamie:

Atakujący: Bartosz Kurek, Bartłomiej Bołądż

Przyjmujący: Wilfredo Leon, Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal, Artur Szalpuk

Rozgrywający: Grzegorz Łomacz, Jan Firlej

Środkowi: Sebastian Adamczyk, Jakub Kochanowski, Karol Urbanowicz, Norbert Huber

Libero: Paweł Zatorski, Kamil Szymura

Co wiemy o reprezentacji Niemiec?

Pierwszy mecz podopieczni Grbicia zagrają z rywalem zza miedzy. Polacy w ostatnim meczu z Niemcami w Lidzie Narodów wygrali 3:0. Przeciwnikom jak dotąd nie idzie najlepiej. Niemieccy siatkarze przegrali trzy pierwsze mecze 1. części turnieju i dopiero w ostatnim udało im się wygrać z Kanadą.

Reprezentacja Niemiec w światowym rankingu FIVB zajmuje 17. miejsce. Kończąc ubiegłoroczne rozgrywki Ligi Narodów na miejscu 12.

„Udało nam się zakończyć pierwszy tydzień pozytywnym doświadczeniem, to było ważne” – mówi Winiarski. „Naszym największym problemem w pierwszym tygodniu było to, że nie wykorzystaliśmy swoich szans, kiedy prowadziliśmy wieloma punktami. Mam nadzieję, że w tym tygodniu będzie lepiej – powiedział Polak, który nie może się doczekać najbliższych meczów”.

Dwie zmiany w porównaniu do pierwszego turnieju dokonał trener Michał Winiarski. Lukasa Kampę, który robi sobie przerwę, zastępuje w Holandii Jan Zimmermann. Ponadto Jakob Günthor z Helios Grizzlys Giesen zastępuje Lukasa Maase.

Skład reprezentacji Niemiec na turniej w Rotterdamie:

Atakujący: Linus Weber (Projekt Warszawa, Polska), Yann Broehme (SVG Luneburg)

Przyjmujący: Denis Kaliberda (Top Volley Cisterna, Włochy), Moritz Reichert (Montpelier, Francja), Ruben Schott (Berlin Recycling Volleys), Erik Rohrs (SVG Luneburg), Tobias Brand (Luk Lublin, Polska)

Rozgrywający: Johannes Tille (Berlin Recycling Volleys), Jan Zimmermann (Galatasaray, Turcja)

Środkowi: Anton Brehme (Valsa Group Modena, Włochy), Florian Krage (Toulouse, Francja), Tobias Krick (Valsa Group Modena, Włochy), Jakob Gunthor (Helios Grizzlys)

Libero: Leonard Graven (WWK Volleys)

Dotychczasowe wyniki reprezentacji Niemiec w Lidze Narodów:

  • 8 czerwca 2023: Brazylia – Niemcy 3:1
  • 9 czerwca 2023: Holandia – Niemcy 3:0
  • 10 czerwca 2023: Niemcy – Włochy 1:3
  • 12 czerwca 2023: Kanada – Niemcy 1:3

Mecze bezpośrednie:

Polska często rywalizuje z Niemcami. Niewiele było sezonów reprezentacyjnych w tym wieku, w którym sąsiedzi na mapie Europy nie rozegrali przynajmniej meczów towarzyskich. Poprzedni był właśnie jednym z wyjątków, ale „zaległość” szybko zostanie nadrobiona.

  • 25 maj 2023: Polska – Niemcy 2:3
  • 26 maj 2023: Polska – Niemcy 3:2