Osiem najlepszych zespołów po trzech turniejach Ligi Narodów zameldowało się w turnieju finałowym. Na czele tabeli znalazła się reprezentacja Polski, wyprzedzając między innymi Stany Zjednoczone czy Turcję. To oznacza, że podopieczne Stefano Lavariniego w ćwierćfinale zagrają z Niemkami. Turniej finałowy Ligi Narodów rozpocznie się 12 lipca w amerykańskim Arlington.

W turnieju finałowym zabraknie m.in aktualnych mistrzyń świata – Serbek, które zajęły dopiero 9. miejsce (pierwsze nie dające prawo gry w turnieju finałowym VNL 2023).

Ostatnie miejsce, z zerowym dorobkiem punktowym zajęły natomiast Koreanki, ale ze względu na format rozgrywania Ligi Narodów, zagrają w niej także w przyszłym sezonie, natomiast o utrzymanie w tych rozgrywkach w Challenger Cup powalczą Chorwatki (jako najgorsza drużyna wśród zespołów pływających), które z 2 zwycięstwami są na 15. miejscu.

Wiadomo także, jak będą wyglądać pary ćwierćfinałowe w Arlington. Polki zagrają z 8. reprezentacją Niemiec, Amerykanki zmierzą się z kadrą Japonii, Brazylia powalczy z Chinkami, a Turcja z reprezentacją Włoch.

Pary ćwierćfinałowe turnieju finałowego VNL 2023 (Arlington):

Polska (1) – Niemcy (8)

Brazylia (5) – Chiny (4)

Stany Zjednoczone (2) – Japonia (7)

Turcja (3) – Włochy (6)

Sprawdźmy jak by wyglądała grupa, gdybyśmy wzięli pod uwagę tylko mecze drużyn, które awansowały do tegorocznego finału VNL 2023:

Większości drużyn rozegrała między sobą po pięć spotkań. Tylko Amerykanki zagrały ze wszystkimi zakwalifikowanymi zespołami!

Polska – nie grały z Brazylią oraz Japonią

USA – grały ze wszystkimi zakwalifikowanymi zespołami

Turcja – nie grały z Chinami oraz Niemcami

Chiny – nie grały z Turcją

Brazylia – nie grały z Japonią oraz Polską

Włochy – nie grały z Niemkami

Japonia – nie grały z Brazylią oraz Polską

Niemcy – nie grały z Turcją oraz Włoszkami

MiejsceDrużynaMWPPkt.
1Stany Zjednoczone75214
2Polska54112
3Chiny64211
4Turcja5238
5Włochy6247
6Brazylia5236
7Japonia5235
8Niemcy5143

W porównaniu do tabeli, która zakończyła fazę zasadniczą VNL 2023 zaszły trzy zmiany. Za każdym razem wynikają one tym że drużyny rozegrały różną ilość spotkań między sobą. I tak Stany Zjednoczone są przed Polską na pierwszym miejscu, Chiny wskakują na podium, a Włoszki przed Brazylijkami.

A jak będzie ostatecznie, tego dowiemy się już za półtora tygodnia, kiedy to ruszy faza finałowa tegorocznej VNL 2023!