Od piątku szesnaście drużyn będzie rywalizowało w Manamie w mistrzostwach świata juniorów. Wśród nich będzie prowadzona przez Mateusza Grabdę reprezentacja Polski. Czy powtórzy ona sukces sprzed dwóch lat i zdobędzie kolejny medal? Transmisje meczów polskich siatkarzy w MŚ U21 na sportowych antenach Polsatu i na Polsat Box Go.

Przed nami kolejna edycja mistrzostw świata juniorów. Tym razem 16 drużyn o medale powalczy w dniach 7 – 16 lipca w Bahrajnie, a dokładniej w Manamie. Wśród uczestników turnieju nie zabraknie reprezentantów Polski.

Z kim zagrają w grupie Biało-Czerwoni?

Podopieczni trenera Mateusza Grabdy trafili do grupy C, w której zmierzą się z Bułgarami z siatkarzami z Kanady oraz Indii. Najłatwiejsza zdaje się być grupa A, w której znaleźli się gospodarze, Tunezyjczycy, Irańczycy i reprezentanci Tajlandii. Do grupy B trafili Włosi, Brazylijczycy, Egipcjanie i Meksykanie, natomiast w grupie D rywalizować będą Argentyńczycy, Czesi, Amerykanie oraz Belgowie. Po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup utworzą kolejne dwie czterozespołowe grupy, a z nich po dwa najlepsze zespoły awansują do strefy medalowej.

Historia

Przypomnijmy, że mistrzostwa świata juniorów odbywają się od 1977 roku. Pierwsze trzy edycje rozgrywano co cztery lata, a od 1985 roku turniej mistrzowski odbywa się co dwa lata. Dotychczas 15 krajów stawało na podium. Najwięcej sukcesów mają na koncie Rosjanie, którzy aż jedenaście razy zdobywali medale, w tym sześć złotych. Na podium w klasyfikacji generalnej są jeszcze Brazylijczycy oraz biało-czerwoni, którzy mają się czym pochwalić, bowiem trzykrotnie zostawali czempionami w tej kategorii wiekowej. W 1997 roku drużyna prowadzona przez Ireneusza Mazura w finale pokonała Brazylię. Sześć lat później podobnej sztuki dokonali podopieczni Grzegorza Rysia, a w 2017 roku mistrzostwo wywalczył również zespół dowodzony przez Sebastiana Pawlika, który w finale nie oddał nawet seta Kubańczykom. W ostatnim turnieju najlepsi okazali się Włosi, a Polacy stanęli na trzecim stopniu podium, pokonując w „małym finale” rówieśników z Argentyny.

Kto faworytem?

Biało-czerwoni są w gronie zespołów, które powinny walczyć o miejsce na podium, tymbardziej, że wcześniej już zdobywali medale w imprezach mistrzowskich. Pod wodzą Michała Bąkiewicza wygrali mistrzostwa świata do lat 19, w finale pokonując Bułgarów, a rok później już pod skrzydłami Mateusza Grabdy wywalczyli wicemistrzostwo Europy do lat 20, w decydującej rozgrywce ulegając Włochom. Na pewno mocni będą Włosi, Bułgarzy, nie można też lekceważyć Brazylijczyków, Argentyńczyków czy nieobliczalnych w rywalizacji młodzieżowej Irańczyków.

Podział na grupy MŚ u-21:

grupa A: Bahrajn, Iran, Tajlandia, Tunezja
grupa B: Włochy, Brazylia, Egipt, Meksyk
grupa C: Polska, Bułgaria, Kanada, Indie
grupa D: Argentyna, Belgia, Czechy, USA.

Terminarz spotkań grupy C:

2023-07-07: Indie – Polska (piątek, godzina 9.50; transmisja – Polsat Sport)
2023-07-07: Kanada – Bułgaria (piątek, godzina 13:00)

2023-07-08: Kanada – Polska (sobota, godzina 9.50; transmisja – Polsat Sport Extra)
2023-07-08: Bułgaria – Indie (sobota, godzina 13:00)

2023-07-09: Bułgaria – Polska (niedziela, godzina 9.50; transmisja – Polsat Sport)
2023-07-09: Indie – Kanada (niedziela, godzina 13:00).

Druga faza grupowa zostanie rozegrana w dniach 11–13 lipca. Półfinały zaplanowano na 15 lipca, a mecze o miejsca na niedzielę 16 lipca. Wówczas poznamy siatkarskiego mistrza świata U21.