Rozgrywki Ligi Narodów siatkarek 2023 przeszły już do historii! W wielkim finale Turcja pokonała Chiny 3:1. W meczu o trzecie miejsce reprezentacja Polski wygrała z USA 3:2. W rozgrywkach wystartowało szesnaście reprezentacji. Sprawdź końcową klasyfikację VNL 2023.

W rozgrywkach nie brakowało niespodzianek. Zaskoczeniem był brak w czołowej ósemce reprezentacji Serbii, czyli aktualnego mistrza świata. Na plus zaskoczyły natomiast polskie siatkarki, które nieoczekiwanie wygrały fazę zasadniczą VNL 2023, a później – po raz pierwszy w historii – wywalczyły medal tej imprezy.

Końcowa klasyfikacja Ligi Narodów siatkarek 2023:

 1. Turcja – złoty medal
 2. Chiny – srebrny medal
 3. Polska – brązowy medal
 4. USA – gospodarz
 5. Brazylia
 6. Włochy
 7. Japonia
 8. Niemcy
 9. Serbia
 10. Kanada
 11. Dominikana
 12. Holandia
 13. Bułgaria
 14. Tajlandia
 15. Chorwacja – spadek do Challenger CUP 2023
 16. Korea Południowa

Nagrody indywidualne:

Nagrodę MVP Ligi Narodów siatkarek 2023 otrzymała Melissa Vargas. Reprezentantka Turcji została nagrodzona rózwnież statuetką dla najlepszej atakującej. Te wyróżnienia nie wzbudziły większych kontrowersji, bo Vargas była główną bohaterką finałowego starcia z Chinkami, w którym zdobyła aż 26 punktów.

Z siedmiu miejsc w siatkarskim dream teamie po trzy przyznano reprezentantkom Turcji i Chin. Wyróżniona została jeszcze reprezentantka Polski – przyjmująca Martyna Łukasik.

Nagrodę fair play została uhonorowana reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie siatkarki otrzymały najwięcej zielonych kartek podczas turnieju finałowego.

MVP: Melissa Vargas (Turcja)

rozgrywająca: Linyu Diao (Chiny)
przyjmujące: Li Yingying (Chiny), Martyna Łukasik (Polska)
atakująca: Melissa Vargas (Turcja)
środkowe: Zehra Gunes (Turcja), Yuan Xinyue (Chiny)
libero: Gizem Orge (Turcja).