Mistrzostwa Europy siatkarek 2023 zostaną rozegrane w czterech krajach między 15 sierpnia i 3 września. Wśród 24 uczestników turnieju znalazła się również reprezentacja Polski. Kiedy grają Polki? Z kim zmierzą się w fazie grupowej EuroVolley?

Serbia – Chcą odzyskać europejski tron

Ranking FIVB: 5

Mistrzostwa Europy: 3 złote, 2 srebrne i jeden brązowy medal

Droga do ME: 2. miejsce ME 2021

Serbki to aktualne mistrzynie świata i wicemistrzynie Europy sprzed dwóch lat, które w mistrzostwach Starego Kontynentu od 2015 roku regularnie są na podium! Po dwóch tytułach z rzędu wywalczonych w EURO w 2017 i 2019 roku Serbia przed dwoma laty u siebie w finale w Belgradzie musiała uznać wyższość Włoch. W tym roku pod wodzą nowego trenera Giovanniego Guidettiego chce wrócić na europejski tron. W tegorocznej Lidze Narodów Serbia sensacyjnie nie awansowała nawet do turnieju finałowego, zajmując dopiero 9. miejsce, ale nikt z tego powodu nie rozdzielał szat.

Serbki w początkowych meczach grały w eksperymentalnym składzie bez największych gwiazd, który nowy trener dał czas, aby spokojnie wypoczęły po sezonie klubowym. W składzie aktualnych mistrzyń świata na ME nie zabraknie gwiazd – atakującej Tijany Boskovic oraz rozgrywającej Mai Ognjenović.

Kadra na EURO:

rozgrywające: Maja Ognjenovic, Bojana Drca

przyjmujące: Bianka Busa, Sara Lozo, Katarina Lazovic, Aleksandra Uzelac

środkowe: Jovana Stevanovic, Mina Popovic

atakujące: Tijana Boskovic, Ana Bjelica

libero: Teodora Pusic, Aleksandra Jegdic

Belgia – W cieniu afery trenerskiej

Ranking FIVB: 13

Mistrzostwa Europy: brązowy medal (2013)

Droga do ME: gospodarz turnieju

Gospodynie turnieju, nazywane potocznie Żółtymi Tygrysicami, mają odmłodzoną drużynę i nie są aż tak groźne jak jeszcze kilka lat temu. Liczą jednak na pozytywną atmosferę wokół kadry, która w ostatnim czasie zmagała się z aferą. Byłe kadrowiczki oskarżyły trenera Gerta Vande Broeka o znęcanie się nad nimi. Afera wybuchła pod koniec 2021 roku, kiedy byłe siatkarki reprezentacji (Helena Rosseaux i Freya Albrecht) wyjawiły, że Vande Broek dopuszczał się wobec nich przemocy emocjonalnej. Trener zaprzeczał tym oskarżeniom i miał wsparcie nie tylko belgijskiej federacji, lecz także siatkarek aktualnej kadry na czele z największą gwiazdą – Britt Herbots. Sprawa nie została do tej pory wyjaśniona, ale ponieważ trafiła do prokuratury, belgijska federacja pod koniec czerwca zawiesiła Vande Broeka, a jego następcą został wieloletni asystent Kris Vasninck. Nie można wykluczyć, że zawirowania wokół osoby trenera miały wpływ na to, że Belgijki w tegorocznej Złotej Lidze Europejskiej w półfinale musiały uznać wyższość Szwedek.

Największą gwiazdą reprezentacji Belgii jest przyjmująca Britt Herbots, która pełni również liderki w ataku i bierze na siebie ciężar gry. Czołową postacią drużyny jest także kapitan Celine Van Gestel, grająca podobnie jak Herbotts na pozycji przyjmującej.

Kadra na EURO:

rozgrywające: Elise Van Sas, Charlotte Krenicky, Jutta Ven de Vyver

przyjmujące: Nel Demeyer, Britt Herbots, Celine Van Gestel, Manon Stragier

środkowe: Nathalie Lemmens, Anne Waelkens, Marlies Janssens, Silke Van Avermaet, Anna Koulberg

atakujące: Kaja Grobelna, Paulina Martin

libero: Nel Demeyer, Britt Rampelberg

Podoba Ci się to co robimy? Możesz wesprzeć nas na PayPal: pawma35

Ukraina – Liga Europejska to nie EuroVolley

Ranking FIVB: 21

Mistrzostwa Europy: brązowy medal (1993)

Droga do ME: 1. miejsce w grupie C w kwalifikacjach

Ukrainki wygrały tegoroczną Złotą Ligę Europejską, pokonując w finale Szwedki 3:0. Dzięki temu wywalczyły prawo rywalizacji o awans do przyszłorocznej Ligi Narodów, ale w półfinale Volleyball Challenger Cup rozgrywanym w Laval musiały uznać wyższość Francuzek, które wykorzystały atut własnej hali. Największe sukcesy żeńska reprezentacja Ukrainy osiągała w latach 90. XX wieku. W swoim debiucie na mistrzostwach Europy w 1993 roku Ukrainki wywalczyły od razu brązowy medal, rok póżniej zadebiutowały w mistrzostwach świata w Brazylii, a w 1996 roku grały na igrzyskach olimpijskich w Atlancie. Jeszcze w 2001 roku Ukrainki były w czwórce ME, ale potem nastąpił regres skutkujący nawet brakiem kwalifikacji do kilku edycji mistrzostw Starego Kontynentu.

Na poprzednim EuroVolleyu w 2021 roku Ukraina przegrała z Polską w 1/8 finału i zajęła ostatecznie 12. miejsce. O sile reprezentacji Ukrainy stanowi przede wszystkim atakująca Anastasija Krajduba znana z występów w Tauron Lidze w Grocie Budowlanych Łódź i UNI Opole. Filarami zespołu są także: przyjmująca Oleksandra Milenko (w najbliższym sezonie zagra w lidze tureckiej) oraz doświadczona środkowa i kapitan zespołu Świtłana Dorsman. Ukraina powinna awansować z grupy A, w nagorszym wypadku z czwartego miejsca.

Kadra na EURO:

rozgrywające: Wiktoria Olijnyk, Darija Szarhorodska

przyjmujące: Oleksandra Milenko, Jewhenija Chober, Julia Dymar, Nadiła Kodoła

środkowe: Diana Meliuszkyna, Switłana Dorsman, Anastasija Majewska, Uljana Kotar

atakujące: Anastasija Krajduba, Wikrorija Danczak

libero: Chrystyna Nemcewa, Alika Łucenko

Słowenia – Nie chcą być gorsze od panów

Ranking FIVB: 23

Mistrzostwa Europy: najwyższe miejsce 16

Droga do ME: 1. miejsce w grupie D w kwalifikacjach

Dla reprezentacji Słowenii będzie to dopiero trzeci w historii występ w mistrzostwach Europy! W swoim debiucie w 2015 roku Słowenki w fazie grupowej nie ugrały nawet seta, z kolei w 2019 roku w Łodzi wywalczyły awans do 1/8 finału, w której przegrały z Niemkami. W latach 2017-21 reprezentację Słowenii prowadził znany w Polsce szkoleniowiec Alessandro Chiappini (obecnie trener mistrzyń Polski ŁKS Łódź), największym sukcesem drużyny było dojście do finału Srebrnej Ligi Europejskiej w 2019 roku.

Od 2022 roku Słowenki prowadzi były szkoleniowiec kadry Włoch i Polski – Marco Bonitta, który zdecydował, że w tym sezonie Słowenia nie wystartuje w Srebrnej Lidze Europejskiej, aby lepiej przygotować się do ME. Dzięki temu podopieczne włoskiego trenera miały bardzo dużo czasu na zgrywanie się ze sobą. W reprezentacji Słowenii nie gra już znana z występów w ŁKS – Lana Scuka, ale dużym wydarzeniem jest powrót do gry 27-letniej atakującej Izy Mlakar, która w przeszłości występowała m.in w Igorze Novara, ale po ukończeniu sezonu 2019/20 zdecydowała się zawiesić karierę, aby podjąć studia medyczne. Słowenki mają bardzo młodą i perspektywiczną drużynę.

Kadra na EURO:

rozgrywające: Eva Pogacar, Sara Najdic

przyjmujące: Lorena Lorber Firok, Eva Zatkovic, Masa Pucelj, Mija Siftar

środkowe: Mirta Grbac, Nika Milosic, Sasa Plasinsec, Naja Kukman

atakujące: Iza Mlakar, Isa Ramic, Naja Boisa

libero: Anja Mazej, Katja Banko

Węgry – dobry włoski trener i młody skład

Ranking FIVB: 36

Mistrzostwa Europy: 1 srebrny i 3 brązowe medale

Droga do ME: 2. miejsce w grupie C kwalifikacjach

Żeńska reprezentacja Węgier największe sukcesy osiągała w latach 70. i 80. XX wieku, kiedy wywalczyły cztery medale mistrzostw Europy, w tym srebrny. Potem blisko przez 20 lat nie kwalifikowała się nawet na mistrzostwa, a od 2015 roku bierze udział stale. Na poprzednich mistrzostwach Węgierki pod wodzą polskiego trenera Jakuba Głuszaka zajęły 16. miejsce, a potem w zespole nastąpiła zmiana pokoleniowa. W tym roku kadrę objął doskonale znany w Polsce – Alessandro Chiappini! (były trener reprezentacji Słowenii).

W Złotej Lidze Europejskiej Węgierki wygrały zaledwie jeden mecz, ale ich zespół tworzą w większości młode zawodniczki, których gra ma zaprocentować w przyszłości. Największą gwiazdą drużyny jest 23-letnia atakująca Anett Nemeth, która przez ostatnie dwa lata grała w SC Poczdam i w minionych rozgrywkach została uznana MVP ligi niemieckiej. Cel jaki postawiono kadrze Węgier jest awans do fazy play-off.

Kadra na EURO:

rozgrywające: Agnes Bosko, Liliana Berko

przyjmujące: Zora Glemboczki, Kata Torok, Greta Kiss

środkowe: Aliz Kump, Eszter Nacsa-Pekarik, Andrea Pinter, Alexandra Laszlop

atakujące: Anett Nemeth, Adrienn Vezsenyi, Panni Petovary

libero: Petra Kertesz, Fruzsina Toth