Mistrzostwa Europy siatkarek 2023 zostaną rozegrane w czterech krajach między 15 sierpnia i 3 września. Wśród 24 uczestników turnieju znalazła się również reprezentacja Polski. Kiedy grają Włoszki? Z kim zmierzą się w fazie grupowej EuroVolley?

Włoszki, a potem przepaść

Gospodyniami zmagań w grupie B będą Włoszki, które bronią tytułu, a w sumie trzy razy stawały na najwyższym stopniu podium ME. Poprzednie mistrzostwa Europy wygrały pokonując w wielki finale Serbki 3:1. Włoszki to kandydatki do złota, choć w Lidze Narodów odpadły już w ćwierćfinale po porażce 0:3 z Turczynkami. W tych rozgrywkach wystąpiły jednak bez kilku największych gwiazd na czele z MVP poprzednich ME Paolą Egonu. Teraz liderki wracają.

Oprócz Włoszek w grupie znalazła się tylko jedna ekipa, która przepustkę na ME wywalczyła dzięki miejscu w czołowej dziesiątce poprzedniego czempionatu. To Bułgarki, które prowadzi Włoch Lorenzo Micelli, były trener Atomu Trefla Sopot oraz Developresu Rzeszów. Pierwsza część sezonu w wykonaniu Bułgarek nie należała do najlepszych, bo w Lidze Narodów wygrały jedynie dwa mecze.

Oprócz Micellego inną znaną twarzą wśród trenerów jest Ferhat Akbas, szkoleniowiec Chorwacji, który prowadził Chemika Police. Jego drużyna także ma za sobą zmagania w Lidze Narodów, gdzie osiągnęła taki sam wynik jak Bułgaria. Przez gorszy bilans setów Chorwatki zajęły 15. miejsce, a następnie przegrały w turnieju Challenger Cup z Ukrainą, co oznacza, że w kolejnej edycji tych rozgrywek nie zagrają.

Stawkę w grupie B uzupełniają: Rumunia, Szwajcaria oraz Bośnia i Hercegowina. Dla każdej z tych trzech reprezentacji awans z grupy do 1/8 finału będzie już dużym sukcesem.

Włochy – ranking FIVB: 3

Mistrzostwa Europy: 3 złote, 2 srebrne i 3 brązowe medale

Droga do ME: współgospodarz turnieju

Bułgaria – ranking FIVB: 16

Mistrzostwa Europy: 1 złoty oraz 2 brązowe medale

Droga do ME: 9. miejsce na ME 2021

Chorwacja – ranking FIVB: 27

Mistrzostwa Europy: trzy srebrne medale

Droga do ME: 2. miejsce w grupie A kwalifikacji

Rumunia – ranking FIVB: 34

Mistrzostwa Europy: jeden brązowy medal (1963)

Droga do ME: 1. miejsce w grupie A kwalifikacji

Bośnia i Hercegowina – ranking FIVB: 32

Mistrzostwa Europy: najwyższe miejsce 19 (2019)

Droga do ME: 1. miejsce w grupie F kwalifikacji

Szwajcaria – ranking FIVB: 45

Mistrzostwa Europy: najwyższe miejsce 12 (1971)

Droga do ME: 3. miejsce w grupie F kwalifikacji