Mistrzostwa Europy siatkarek 2023 zostaną rozegrane w czterech krajach między 15 sierpnia i 3 września. Wśród 24 uczestników turnieju znalazła się również reprezentacja Polski. Kiedy grają Turczynki? Z kim zmierzą się w fazie grupowej EuroVolley?

Turcja rozdaje karty, groźne Niemki

Faworytkami do awansu z pierwszego miejsca w grupie C będą oczywiście Turczynki, które niedawno wygrały Ligę Narodów. Był to pierwszy sukces tej reprezentacji pod wodzą Daniele Santarellego. Włoski szkoleniowiec po wywalczeniu mistrzostwa świata z Serbią przeniósł się do Turcji, gdzie nie musiał długo czekać na pierwsze osiągnięcie. Teraz jego celem będzie wywalczenie złotego krążka mistrzostw Europy, czym ponownie zapisałby się w historii, bowiem Turczynki jeszcze nigdy nie triumfowały w tym turnieju.

W roli gospodyń grupy C wystąpią Niemki. Podopieczne Vitala Heynena chciałyby nawiązać do najlepszych lat kobiecej siatkówki w swoim kraju, kiedy zdobywały medale mistrzostw Europy. Wydaję się, że teraz jest ku temu okazja, bo Niemki zagrają przed własną publicznością, a na papierze poza Turcją wyglądają na najmocniejszy zespół w grupie.

Oprócz Turczynek i Niemek w Dusserdorfie wystąpią także reprezentacje: Grecji, Czech, Azerbejdżanu oraz Szwecji. Największy potencjał mają Czeszki, wśród których gwiazdą jest atakująca Developressu Rzeszów – Gabriela Orvosova. Ciekawie jak zaprezentują się Szwedki z siostrami Isabelle i Anną Haak w składzie, dla których będzie to dopiero piąty start w mistrzostwach Europy w historii. Poprzednią edycję zakończyły na niezłym dla siebie 8. miejscu. Najmniejsze szanse, aby awansować do fazy pucharowej daję się reprezentantkom Grecji oraz Azerbejdżanu.

Turcja – ranking FIVB: 1

Mistrzostwa Europy: 1 srebrny oraz 3 brązowe medale

Droga do ME: 3. miejsce na ME 2021

Niemcy – ranking FIVB: 11

Mistrzostwa Europy: 1 srebrny oraz 2 brązowe medale

Droga do ME: współgospodarz turnieju

Czechy – ranking FIVB: 19

Mistrzostwa Europy: 1 brązowy medal (1993)

Droga do ME: 1. miejsce w grupie B kwalifikacji

Szwecja – ranking FIVB: 25

Mistrzostwa Europy: najwyższe miejsce 8 (2021)

Droga do ME: 8. miejsce na ME 2021

Grecja – ranking FIVB: 31

Mistrzostwa Europy: najwyższe miejsce 8 (1991)

Droga do ME: 2. miejsce w grupie kwalifikacyjnej

Azerbejdżan – ranking FIVB: 38

Mistrzostwa Europy: najwyższe miejsce 4 (2005)

Droga do ME: 2. miejsce w grupie D kwalifikacji