Mistrzostwa Europy siatkarek 2023 zostaną rozegrane w czterech krajach między 15 sierpnia i 3 września. Wśród 24 uczestników turnieju znalazła się również reprezentacja Polski. Kiedy grają Holenderki? Z kim zmierzą się w fazie grupowej EuroVolley?

Holandia mocna słabością rywalek

Teoretycznie będzie to najsłabsza grupa mistrzostw Europy. Dla gospodyń turnieju, Estonek obecny czempionat jest okazją do dopiero drugiego startu w tak dużej imprezie siatkarskiej. Poprzedni raz miał miejsce w 2019 roku i nie zakończył się on pozytywnie. Estonia zdołała wygrać tylko cztery sety w pięciu meczach, a w klasyfikacji końcowej zajęły przedostatnią lokatę. Szczególnie bolesne podczas tamtych mistrzostw dla Estonek okazało się spotkanie z Holenderkami, które pozwoliły rywalkom zdobyć jedynie 30 punktów!

Teraz Pomarańczowe ponownie zmierzą się z Estonią w grupie i będą murowanym faworytem nie tylko do zwycięstwa nad gospodyniami, lecz także do zajęcia pierwszego miejsca w grupie. Holenderki, które jeszcze nie tak dawno należały do światowej elity, w ostatnich dwóch latach radzą sobie już nieco słabiej. Przed rokiem współgospodynie mistrzostw świata, nie zdołały awansować do 1/4 finału. Przed dwoma laty na ME zajęły czwarte miejsce, przegrywając mecz o brąz z Turcją. Teraz powinny wykorzystać dobrą drabinkę i znowu wejść do ćwierćfinału ME!

Kandydatkami do uplasowania się na miejscu drugim w grupie D są Francuzki. Trójkolorowe przed dwoma laty dotarły do ćwierćfinału, gdzie w czterech setach uległy Serbii. W tym sezonie wygrały Challenger Cup i awansowały do przyszłorocznej edycji Ligi Narodów!

Skład grupy D uzupełniają: Hiszpania, Słowacja oraz Finlandia. Każda z tych reprezentacji ma większe szanse na awans niż gospodynie tej grupy – Estonki!

Holandia – ranking FIVB: 10

Mistrzostwa Europy: 1 złoty, 4 srebrne oraz 1 brązowy medal

Droga do ME: 4. miejsce na ME 2021

Francja – ranking FIVB: 17

Mistrzostwa Europy: najwyższe miejsce 4

Droga do ME: 7. miejsce na ME 2021

Słowacja – ranking FIVB: 28

Mistrzostwa Europy: najwyższe miejsce 12

Droga do ME: 1. miejsce w grupie E kwalifikacji

Hiszpania – ranking FIVB: 33

Mistrzostwa Europy: najwyższe miejsce 9 (2009)

Droga do ME: 2. miejsce w grupie kwalifikacyjnej

Finlandia – ranking FIVB: 39

Mistrzostwa Europy: najwyższe miejsce 12

Droga do ME: 2. miejsce w grupie B kwalifikacji

Estonia – ranking FIVB: 43

Mistrzostwa Europy: najwyższe miejsce 23 (2019)

Droga do ME: współgospodarz turnieju