We wtorek siatkarki reprezentacji Włoch, jako pierwszy z czterech gospodarzy, zainaugurowały zmagania w mistrzostwach Europy 2023. W środę do gry przystąpią kolejne ekipy, w tym Estonki, drugi z grona organizatorów turnieju.

W środę do gry włączą się uczestniczki zmagań w grupie B i D. W Monzie, można śmiało stwierdzić że rywalizacja toczyć się będzie o drugie miejsce w grupie. Bowiem naprzeciwko siebie staną Bułgarki i Chorwatki. To właśnie te zespoły powinny rozstrzygnąć pomiędzy sobą losy drugiej lokaty w grupie B. Faworytkami wydają się być Bułgarki, które w Lidze Narodów 2023 triumfowały dosyć gładko, rozbijając rywalki w trzech setach do 12, 17 i 19. Doświadczenie zebrane w trakcie rozgrywek pozwoliło jednak podopiecznym Ferhata Akbasa urwać seta chociażby w meczu z Amerykankami czy Serbkami. Czy to już czas na pierwsze punkty?

W drugim dzisiejszym meczu grupy B o godzinie 18 Bośnia i Hercegowina podejmie Szwajcarię.

Drugiego dnia rywalizacji do gry przystąpią również Estonki i Francuzki. Część ekspertów, siatkarki znad Loary typuje do roli „czarnego konia” turnieju. Przed dwoma laty Les Bleus zajęły na europejskim czempionacie siódme miejsce, w ćwierćfinale uznając wyższość Serbek po czterosetowym boju.

W tym sezonie zawodniczki Emile Rousseaux zapisały na swoim koncie pierwszy spektakularny sukces, zapewniając sobie awans do Ligi Narodów kobiet 2024 po zwycięstwie w półfinale nad Ukrainą i wielkim finale nad Szwecją. W konfrontacji z Estonkami, dla których będzie to dopiero drugi występ w historii na mistrzostwach Europy, Trójkolorowe będą murowanym faworytem.

Plan spotkań II dnia mistrzostw Europy 2023 siatkarek:

Grupa B – Monza (Włochy):

godz. 18:00 Szwajcaria – Bośnia i Hercegowina

godz. 21:00 Bułgaria – Chorwacja

Grupa D – Talinn (Estonia):

godz. 19:00 Estonia – Francja