Reprezentacja Czech jako ostatnia awansowała do ćwierćfinału mistrzostw Europy siatkarek. Jej zakończone wynikiem 3:2 starcie z Ukrainą miało nietypowy przebieg. W meczu o wejście do strefy medalowej zagra z Serbią.

Czeszki najpierw zwyciężyły w dwóch setach, następnie zostały pokonane w dwóch partiach, dlatego o awansie do ćwierćfinału zdecydował tie-break. Po ponad dwóch godzinach walki Czeszki miały więcej energii na skuteczny finisz niż grupowe rywalki Polek. W decydującej rozgrywce prowadziły od początku i nie dały odebrać sobie przewagi. Zakończyła się ona wynikiem 15:12.

Przed południowymi sąsiadkami Polski trudne zadanie w ćwierćfinale. W nim Czeszki zmierzą się z Serbią, która wracała z medalem z czterech ostatnich mistrzostw Europy. Serbia ma za sobą między innymi zwycięstwo z Polską w trwającym turnieju.

W walce o zdobycie mistrzostwa Europy siatkarek pozostało osiem reprezentacji. Wśród nich nie brakuje Polski, która stanie przed trudnym zadaniem w ćwierćfinale. Jej przeciwnikiem będzie Turcja, która w tym sezonie reprezentacyjnym odniosła zwycięstwo w Lidze Narodów Kobiet. Po przełomowym sukcesie na arenie międzynarodowej postara się o odniesienie kolejnego w europejskim czempionacie.

W pozostałych parach faworytkami będą Włoszki oraz Holenderki. Drużyna z Italii powalczy z Francją, która w tym sezonie reprezentacyjnym awansowała do Ligi Narodów kobiet. Z kolei Holandia spotka się z Bułgarią, która już w rywalizacji ze Słowacją miała duży problem z wywalczeniem awansu. Ćwierćfinały zostaną rozegrane we wtorek i w środę.

Pary 1/4 finału:

Holandia – Bułgaria

Włochy – Francja

Turcja – Polska

Serbia – Czechy