Finał mistrzostw Europy siatkarek był kapitalną reklamą żeńskiej siatkówki. Po pięciosetowym boju, po raz pierwszy w historii ze złotego medalu cieszyć się mogły Turczynki, które w ćwierćfinale wyeliminowały Polki.

Reprezentacja Turcji sięgnęła po złoty medal mistrzostw Europy. Siatkarki, które wcześniej wyeliminowały z turnieju Polki, pokonały w finale europejskiego czempionatu reprezentację Serbii 3:2 (25:27, 25:21, 22:25, 25:22, 13:15).

O wyniku ostatniego meczu mistrzostw Europy siatkarek musiał zatem zadecydować tie-break. W brukselskiej hali panowały ogromne emocje. Udzieliły się one również trenerom obu reprezentacji – Guidetti, który jest selekcjonerem serbskiej drużyny, został ukarany żółtą kartką za dyskusję z arbitrem.

Po wyrównanej grze w ostatniej części starcia po zwycięstwo sięgnęły Turczynki. Tym samym siatkarki, które w ćwierćfinale turnieju wyeliminowały Polki, zostały mistrzyniami Europy. Serbki zakończyły czempionat ze srebrnym krążkiem, natomiast na najniższym szczeblu podium stanęły Holenderki, które w meczu o trzecie miejsce pokonały Włoszki.