W środę w Tajlandii dobiegła końca kolejna edycja mistrzostw Azji siatkarek. Po złoto sięgnęły gospodynie, które w finale ograły Chinki, zaś brąz zdobyły Japonki, które męczyły się w starciu z Wietnamem.

W Tajlandii zakończyła się kolejna edycja mistrzostw Azji siatkarek. Nie wszystkie zespoły wystąpiły w nich w najmocniejszych składach. Wszystko dlatego, że już w dniach 16-24 września czołowe ekipy azjatyckie zagrają w turniejach kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich. Stąd też kolejność na podium może być nieco zaskakująca.

Tym razem w czołowej czwórce zabrakło Koreanek, które często wcześniej stały na podium mistrzostw Azji. W starciu o brązowy medal Japonki zmierzyły się z siatkarkami z Wietnamu, które wcześniej wygrały azjatycki turniej Challenger Cup i walczyły o prawo gry w Lidze Narodów. Dość niespodziewanie stawiły spory opór zawodniczkom z Kraju Kwitnącej Wiśni. Wprawdzie Japonki prowadziły już 2:1 w setach, ale ambitnie grające Wietnamki doprowadziły do tie-breaka. W nim jednak zabrakło im doświadczenia, a kluczowe piłki wygrywały w nim Japonki.

Do sukcesu poprowadziła je Okumu Fuyumi, która zakończyła spotkanie z 27 punktami na koncie. Miała jednak wsparcie u Yuki Nishikawy, która dołożyła 26 oczek. Po drugiej stronie siatki wyróżniła się Tran Thi Thanh Thuy, która wywalczyła 22 punkty. Mimo że zawodniczki z Wietnamu nie zdobyły medalu, to i tak były to dla nich historyczne mistrzostwa, ponieważ po raz pierwszy znalazły się w czołowej czwórce tych zawodów.

Niemniej emocji było w finale, w którym siatkarki z Tajlandii rywalizowały z Chinkami. Przy wsparciu 5 tysięcy kibiców objęły prowadzenie w meczu 2:1, ale przeciwniczki zdołały się podnieść. Doprowadziły do tie-breaka, a w nim batalia toczyła się na przewagi. Ostatecznie gospodynie triumfowały 16:14, sięgając po trzeci tytuł mistrzyń Azji w historii. Wcześniej dokonały tego w 2009 oraz 2013 roku.

Prym w drużynie Tajlandii wiodła Chatchu-On Moksri, która zapisała na koncie 23 punkty. Ważnymi ogniwami w zwycięskiej ekipie były również Ajcharaporn Kongyot oraz Thatdao Nuekjang, które dołożyły odpowiednio 22 oraz 16 oczek. Wśród pokonanych na słowa uznania zasłużyła Wu Mingjie, która zakończyła finał z 22 punktami na koncie.

Klasyfikacja końcowa:

 1. Tajlandia
 2. Chiny
 3. Japonia
 4. Wietnam
 5. Kazachstan
 6. Korea Południowa
 7. Indie
 8. Australia
 9. Chińskie Tajpej
 10. Iran
 11. Hongkong
 12. Mongolia
 13. Filipiny
 14. Uzbekistan