Znamy komplet par półfinału mistrzostw Europy siatkarzy. Rywalizacja o medale toczyć się będzie w Rzymie. W grze pozostały już tylko cztery reprezentacje – Polska, Słowenia, Włochy i Francja. Czyli mamy powtórkę z Memoriału Wagnera!

W trwających od 28 sierpnia mistrzostwach Europy rozegrano 72 mecze. Z 24 zespołów, które przystąpiły do rywalizacji w grze o medale pozostały już tylko cztery. Reprezentacje Polski, Słowenii, Francji i Włoch na decydujące spotkania przeniosą się do Rzymu. To właśnie w Wiecznym Mieście poznamy medalistów tegorocznego championatu Starego Kontynentu.

W pierwszej parze naprzeciwko siebie staną reprezentacje Polski i Słowenii. Ze Słowenią Polacy na mistrzostwach Europy mierzyli się czterokrotnie. Triumfowaliśmy tylko raz w 2015 roku w fazie grupowej. Co gorsza, nigdy dotychczas nie wygraliśmy z tym przeciwnikiem w fazie play-off. W 2015 roku było 2:3 w ćwierćfinale. Dwa lata później rywale zakończyli nasz udział w zmaganiach po rundzie barażowej 0:3. W 2019 i 2021 roku przegraliśmy dwukrotnie po 1:3 w półfinale.

W drugiej parze rywalizować będą mistrzowie świata Włosi oraz mistrzowie olimpijscy Francuzi. Azzuri to specjaliści, jeśli chodzi o rywalizację w mistrzostwach Europy. Siatkarze z Półwyspu Apenińskiego aż 14 razy stawali na podium. W latach 1989-2005 sześciokrotnie sięgali po złoto. Po raz ostatni zwyciężyli przed dwoma laty.

Pary 1/2 finału:

Słowenia – Polska

Włochy – Francja

Finał jak i mecz o trzecie miejsce mistrzostw Europy zaplanowano na sobotę, 16 września 2023 r.