Wszystkie dwadzieścia cztery reprezentacje rozegrały już po 4 spotkania. Kto jest bliżej awansu do igrzysk? A kto z tej gry definitywnie przepadł? Zapraszamy na podsumowanie środowych meczów kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu w piłce siatkowej kobiet!

Warto bowiem przypomnieć, że tylko dwanaście reprezentacji weźmie udział w zmaganiach o olimpijskie złoto w żeńskiej siatkówce. Gospodarz, czyli Francja ma już zapewnioną kwalifikację, toteż wolnych miejsc pozostało tylko jedenaście.

Sześć z nich zostanie wyłonionych za sprawą trwających turniejów kwalifikacyjnych. 24 reprezentacje zostały podzielony na trzy grupy ośmiozespołowe, z których tylko dwie najlepsze otrzymają olimpijską przepustkę. Pozostałych pięć drużyn zostanie nagrodzonych awansem na podstawie rankingu FIVB.

Grupa A

1.Serbia 12 pkt.

2.Holandia 10 pkt.

3.Chiny 10 pkt.

4.Dominikana 9 pkt.

W grze o igrzyska olimpijskie z tej grupy zostały już tylko cztery wymienione wyżej reprezentacje. Przed nami trzy kolejki do końca, a każda z tych reprezentacji rozegra mecz między sobą. Wszystko jest możliwe, nawet to że do gry o awans włączą się jeszcze piąte w grupie Kanadyjki, które pokonały już na tym turnieju Holenderki oraz Chinki (po 3:2). Mając do rozegrania spotkania z zespołami, które już walczą tylko i wyłącznie o jak najlepsze pozycje w światowym rankingu na przyszły sezon.

Grupa B

1.Japonia 12 pkt.

2.Turcja 12 pkt.

3.Brazylia 11 pkt.

Na tą chwilę patrząc na same punkty awans na igrzyska uzyskaliby gospodynie turnieju – Japonki oraz mistrzynie Europy – Turczynki. W walce pozostają również trzecie niepokonane jak do tej pory – Brazylijki (jeden mecz wygrany dopiero po tie-breaku). Reszta drużyn będzie walczyła o jakże dobre czwarte miejsce w turnieju.

Grupa C

1.Włochy 12 pkt.

2.USA 12 pkt.

3.Niemcy 10 pkt.

4.Polska 10 pkt.

W tej grupie sprawa awansu powinna rozstrzygnąć się pomiędzy czterema powyżej wymienionymi reprezentacjami. Biało-Czerwone jeśli chcą jeszcze utrzymać się w walce o igrzyska to muszą w piątek pokonać Niemki. Najlepiej za trzy punkty. Reszta drużyn powinna już walczyć o miejsca 5 – 8.

Ranking FIVB

W czołówce bez zmian. Awans z 14. pozycji na 13 zanotowały Tajki, po zwyciestwie nad Polską (Polki utrzymały 7.miejsce w rankingu). Spadek aż o cztery pozycje w dół zanotowały natomiast Peruwianki (z 31. miejsca na 35). Tuż za nią znajdują się już tylko Koreanki!

Jutro dzień przerwy. A od piątku czekają nas już spore emocje!