Znamy już siedem kobiecych reprezentacji, które będą grać w 2024 roku w turnieju olimpijskim siatkarek na igrzyskach w Paryżu.

Reprezentacja Polski siatkarek awansowała z turnieju kwalifikacyjnego do 33. Letnich Igrzysk Olimpijskich. O wszystkim zdecydowało zwycięstwo z Włoszkami 3:1. Wcześniej biało-czerwone m.in. pokonały Niemki i aktualne mistrzynie olimpijskie Amerykanki.To właśnie obrończynie tytułu ze Stanów Zjednoczonych wywalczyły także awans z tego turnieju. Z kolei polskie siatkarki na igrzyskach wystąpią po raz czwarty w historii. Poprzedniczki naszych obecnych kadrowiczek zdobywały brązowe medale w 1964 roku w Tokio oraz cztery lata później w Meksyku. W XXI wieku zagrały w turnieju olimpijskim dotąd raz. W 2008 roku w Pekinie odpadły po fazie grupowej.

W turnieju w Paryżu wystąpi 12 kobiecych reprezentacji. Wśród nich będą Francuzki, które zadebiutują w tej imprezie dzięki temu, że są ekipą gospodarzy. Wiemy, że oprócz Polek z Łodzi awans wywalczyły Amerykanki. A jak potoczyły się inne zmagania kwalifikacyjne?

W Ningbo sensacyjnie najlepsze okazały się reprezentantki Dominikany. Drugie miejsce zajęły Serbki. Przed własną publicznością zawiodły Chinki, których seria występów na IO może zostać przerwana.

W Tokio zwyciężyły Turczynki, czyli triumfatorki tegorocznej Ligi Narodów oraz mistrzostw Europy. W decydującym meczu o awansie z drugiego miejsca Brazylijki ograły Japonki 3:2.

Pozostało więc pięć wolnych miejsc w turnieju igrzysk. Kiedy poznamy ostatnie uczestniczki? Tuż po zakończeniu fazy głównej Ligi Narodów 2024, 17 czerwca – na podstawie pozycji w rankingu FIVB.

Włoszki mimo porażki z Polkami mają spore szanse na grę w IO, bo są najwyżej w rankingu z drużyn bez biletów do Paryża. Pierwszeństwo będą miały jednak reprezentacje z kontynentów, które nie mają jeszcze swoich przedstawicieli na liście. Czyli chodzi o Azję (największe szanse Chinki, Japonki czy Tajlandki) oraz Afrykę (m.in. Kenia, Kamerun, Egipt).

Ranking FIVB: (na dzień 25 września 2023)