Poznaj klasyfikację medalową 19. Igrzysk Azjatyckich, które odbyły się w Hangzhou w Chińskiej Republice Ludowej od 23 września do 8 października.

Ponad 12 000 sportowców ze wszystkich 45 członków Azjatyckiej Rady Olimpijskiej rywalizowało w 19. Igrzyskach Azjatyckich, które odbyły się w Hangzhou w Chińskiej Republice Ludowej w dniach od 23 września – 8 października W sumie rozegrano 481 konkurencji, a zawody w dziewięciu dyscyplinach sportowych – łucznictwie, pływaniu artystycznym, boksie, breakdance, hokeju, pięcioboju nowoczesnym, żeglarstwie, tenisie i piłce wodnej – posłużyły jako kwalifikacje olimpijskie, a stawką były limity na Paryż 2024.

Poznaj końcową klasyfikację medalową 15-dniowej imprezy.

ReprezentacjaZłoty MedalSrebrny medalBrązowy medalIlość medali
1Chiny20111171383
2Japonia526769188
3Korea Południowa425989190
4Indie283841107
5Uzbekistan22183171
6Chińskie Tajpej19202867
7Iran13212054
8Tajlandia12143258
9Bahrajn123520
10Korea Północna11181039
11Kazachstan10224880
12Hongkong8162953
13Indonezja7111836
14Malezja681832
15Katar56314
16ZEA551020
17Filipiny421218
18Kirgistan42915
19Arabia Saudyjska42410
20Singapur36716

Teraz przyjrzymy się jak wygląda klasyfikacja uwzględniając tylko dyscypliny zespołowe. Czy gospodarze igrzysk również wygrają klasyfikację medalową?

Dyscyplina zespołowaZłotySrebrnyBrązowy
Piłka wodna kobietChinyJaponiaKazachstan
Piłka wodna mężczyznJaponiaChinyKazachstan
Baseball mężczyznKorea PołudniowaChińskie TajpejJaponia
Softball kobietJaponiaChinyChińskie Tajpej
Koszykówka mężczyznFilipinyJordaniaChiny
Koszykówka kobietChinyJaponiaKorea Południowa
Koszykówka 3×3 mężczyznChińskie TajpejKatarMongolia
Koszykówka 3×3 kobietChinyMongoliaJaponia
Hokej na trawie mężczyznIndieJaponiaKorea Południowa
Hokej na trawie kobietChinyKorea PołudniowaIndie
Piłka nożna mężczyznKorea PołudniowaJaponiaUzbekistan
Piłka nożna kobietJaponiaKorea PółnocnaChiny
Piłka ręczna mężczyznKatarBahrajnKuwejt
Piłka ręczna kobietJaponiaKorea PołudniowaChiny
Rugby 7 mężczyznHongkongKorea PołudniowaJaponia
Rugby 7 kobietChinyJaponiaHongkong
Siatkówka mężczyznIranChinyJaponia
Siatkówka kobietChinyJaponiaTajlandia
ReprezentacjaZłotySrebrnyBrązowySuma medali
1Chiny63312
2Japonia46414
3Korea Południowa2327
4Chińskie Tajpej1113
5Katar1102
6Indie1012
7Hongkong1012
8Filipiny1001
9Iran1001
10Mongolia0112
11Jordania0101
12Korea Północna0101
13Bahrajn0101
14Kazachstan0022
15Uzbekistan0011
16Kuwejt0011
17Tajlandia0011

Podsumowanie

Jak widzimy czołówka się nam nie zmienia. Spory awans względem ogólnej klasyfikacji zanotował Katar, gdzie zdobył złoty medal w piłce ręcznej mężczyzn oraz srebrny w koszykówce trzyosobowej mężczyzn.

Następna edycja letnich igrzysk azjatyckich zostanie rozegrany w Japonii, a dokładniej w Nagoi (od 19 września – 4 października 2026 roku). Jednak rok wcześniej odbędzie się edycja zimowa igrzysk. Zorganizuje go chiński Harbin od 28 lutego do 9 marca 2025 roku.