Za oknami na razie szaro, ciemności zapadają szybko, ale w wielu częściach Polski spadł już pierwszy śnieg, a to oznacza zbliżającą się zimę. Oby śnieżną, słoneczną i niezbyt mroźną, a w ten pozytywny klimat niech wpiszą się nasi sportowcy, którzy przez najbliższe miesiące będą dostarczać rozgrzewających emocji, rywalizując na śniegu i lodzie.

Co się wydarzyło w dniu 25.11.2023 roku?

Biegi narciarskie

Norweski narciarz Erik Valnes, zajmując trzecie miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną, zachował koszulkę lidera Pucharu Świata. Zawody w fińskiej Ruce wygrał jego rodak Martin Nyenget. Z piątki Polaków najwyższe miejsce zajął Dominik Bury, który był 67. (strata 2.02,9). Maciej Staręga został sklasyfikowany na 70. pozycji (2.12,0), Robert Bugara – 78. (2.39,6), Kamil Bury – 81. (3.01,4) i Sebastian Bryja – 83. (3.08,9). Rywalizację ukończyło 88 zawodników. W niedzielę biegacze będą rywalizowali na 20-kilometrowym dystansie ze startu wspólnego techniką dowolną.

Wcześniej na tym samym dystansie rywalizowały kobiety. Najszybciej fińską trasę pokonała Szwedka Ebba Andersson, która na mecie zanotowała czas 26.47,7. Trzecia była jej rodaczka Frida Karlsson, która straciła 9,9 s. Szwedki przedzieliła Amerykanka Rossie Brennan – 4,9 s za triumfatorką. Monika Skinder przybiegła na 52. miejscu – 3.28,3 min za zwyciężczynią. Druga z Polek Izabela Marcisz nie wystartowała. Sklasyfikowano 63 narciarki.

Biathlon

Francuscy biathloniści wygrali w Oestersund pierwszą w tym sezonie Pucharu Świata sztafetę mieszaną 4×6 km. Konrad Badacz, Jan Guńka, Daria Gembicka i Joanna Jakieła zajęli 15. miejsce. Wcześniej w sobotę rywalizację w Pucharze Świata zainaugurował supermikst, w którym najlepsi okazali się Szwedzi Sebastian Samuelsson i Hanna Oeberg. Andrzej Nędza-Kubiniec i Natalia Sidorowicz uplasowali się na 13. pozycji. Na niedzielę zaplanowano biegi indywidualne na 15 km kobiet i 20 km mężczyzn, a po dwudniowej przerwie w programie są jeszcze sztafety, sprinty oraz biegi na dochodzenie.Runda PŚ w Oestersund potrwa do 3 grudnia.

Skoki narciarskie

Stefan Kraft pierwszym liderem Pucharu Świata w sezonie 2023/2024. Reprezentant Austrii zwyciężył w inauguracyjnych zawodach na Rukatunturi (HS142) w Ruce po skokach na odległość 144 m oraz 143 m. Drugie miejsce zajął Pius Paschke, który po raz pierwszy w karierze stanął na pucharowym podium. Trzeci był Stephan Leyhe. W finale wystąpił tylko jeden Polak – Dawid Kubacki został sklasyfikowany na dwudziestej pierwszej pozycji. Na pierwszej serii swój udział zakończyli trzydziesty pierwszy Piotr Żyła (126,5 m) i trzydziesty drugi Aleksander Zniszczoł (125 m). Trzydziesty czwarty był Paweł Wąsek (118,5 m), zaś czterdziesty trzeci Kamil Stoch (113,5 m). Polscy skoczkowie wywalczyli dziś dziesięć punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. To najsłabszy wynik naszej reprezentacji w zawodach inauguracyjnych od 11 lat. Na niedzielę zaplanowano ostatni dzień rywalizacji w ramach inauguracyjnego weekendu Pucharu Świata. O 14:50 czasu polskiego rozpoczną się kwalifikacje, zaś o 16:15 – konkurs indywidualny.

Narciarstwo alpejskie

Szwajcarka Lara Gut-Behrami wygrała w Killington sobotni slalom gigant rozgrywany w ramach alpejskiego Pucharu Świata pań w sezonie 2023/2024. Punktowały też Polki – 17. miejsce zajęła Magdalena Łuczak, a na 28 pozycji została sklasyfikowana Maryna Gąsienica-Daniel.  Najlepsza polska alpejka ostatnich lat na półmetku zawodów zajmowała 11. miejsce z dużymi szansami na awans do czołowej „10”. Jednak na początku drugiego przejazdu popełniła jednak poważny błąd, który kosztował ją spadek o 17 pozycji. Liderką klasyfikacji generalnej jest Mikaela Shiffrin.