Już w czwartek Biało-Czerwone rozpoczną udział w Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2023. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć przed startem turnieju. 

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2023 to dwudziesta szósta edycja damskiego czempionatu globu w naszej dyscyplinie. Organizatorami turnieju są Dania, Norwegia i Szwecja. Rozgrywki odbędą się w sześciu obiektach: Jyske Bank Boxen w Herning (Dania), Arena Nord w Frederikshavn (Dania), DNB Arena w Stavanger (Norwegia), Trondheim Spektrum w Trondheim (Norwegia), Helsingborg Arena w Helsingborg (Szwecja) oraz Scandinavium w Göteborgu (Szwecja).

Zmagania trwać będą od środy 29 listopada do niedzieli 17 grudnia. Meczami otwarcia będą starcia Korei Południowej z Austrią oraz Brazylii z Ukrainą zaplanowane na godz. 18.00. Wielki finał odbędzie się 17 grudnia 2023 roku o godz. 19:00 w Herning. Obrończyniami tytułu są Norweżki, które dwa lata temu na hiszpańskich parkietach pokonały w finale Francuzki wynikiem 29:22.

W tegorocznych mistrzostwach wystąpią 32 drużyny, które w ramach fazy grupowej podzielono na osiem grup po cztery zespoły. Do kolejnej rundy (fazy zasadniczej) awansują po trzy najlepsze z nich. Drużyny, które uplasują się na ostatnich lokatach w stawce, zagrają w zmaganiach o Puchar Prezydenta, czyli o miejsca 25-32.

Reprezentacja Polski trafiła do Grupy F razem z Iranem, Japonią i Niemcami. Biało-Czerwone z rywalkami zmierzą się kolejno w czwartek 30 listopada, w sobotę 2 grudnia oraz w poniedziałek 4 grudnia. Wszystkie mecze rozpoczną się o godz. 20.30 i odbędą się w Jyske Bank Boxen w Herning w Danii.

W fazie zasadniczej drużyny, które wywalczą promocję z poprzedniej rundy, uformują cztery grupy po sześć zespołów. W ten sposób “polska” Grupa F połączy się z Grupą E, a wyniki z fazy grupowej przeciwko rywalkom, które także awansują do kolejnej rundy, zostaną automatycznie zaliczone do tabeli fazy zasadniczej. 

Potencjalnymi rywalkami Biało-Czerwonych na tym etapie rozgrywek są Dania, Rumunia, Serbia i Chile. Spotkania z udziałem Polek w dalszym ciągu rozgrywać będą się w Herning. Do ćwierćfinału awansują po dwa najlepsze zespoły z każdej z grup fazy zasadniczej.

Prawa do transmisji Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2023 na terenie Polski posiada platforma streamingowa Viaplay. To właśnie tam będzie można obejrzeć wszystkie mecze z udziałem reprezentacji Polski.

Jutro otwarcie mistrzostw!

Pierwszego dnia mistrzostw zaprezentują się osiem zespołów. M.in w meczu z Grenlandią zobaczymy obrończynie tytułu – Norweżki.

Brazylia – Ukraina 28.11 godz. 18:00

Ukraina powraca do Mistrzostw Świata Kobiet IHF po 14 latach przerwy i bardzo chce pokazać swoje umiejętności. Podopieczni Witalija Andronowa wkraczają do walki z doświadczoną Brazylią, której gwiazdy zdobywają doświadczenie w czołowych europejskich klubach, takich jak Bruna de Paula Almeida w Győri Adi ETO KC i bramkarz Barbara Arenhart w Krim Mercator Ljubljana. Brazylijki wiążą z tym turniejem duże nadzieje i jest obok Hiszpanii wymieniana jako faworyt grupy. Zwłaszcza po zajęciu szóstego miejsca w edycji 2021, co było ich najlepszym wynikiem od zdobycia mistrzostwa świata w 2013 roku. Będzie to czwarte spotkanie tych dwóch drużyn na Mistrzostwach Świata, a obie drużyny mają po dwa zwycięstwa na swoim koncie. Ostatnie spotkanie, podczas Pucharu Prezydenta 2009 drużyna z Ameryki Południowej pokonała Ukrainę 36:30

Korea Południowa – Austria 28.11 godz. 18:00

Zwycięstwo w meczu otwarcia Mistrzostw Świata jest kluczowe dla obu stron. Obie drużyny ostatni raz spotkały się ze sobą w Chorwacji w 2003 roku, kiedy drużyna azjatycka pokonała Europejki 39:34. Przed mundialem Korea, prowadzona przez Henrika Signella przegrała w meczu towarzyskim z Francją 36:19, by następnego dnia pokonać Kamerun 27:21. Podczas gdy Austria okazała się lepsza w sparingu od Portugalii (32:20) i Szwajcarii (34:33), by na koniec okazać się gorszym zespołem od Rumunii (41:35).

Hiszpania – Kazachstan 28.11 godz. 20:30

„Las Guerreras” to nie tylko faworyt grupy, ale także jeden z pretendentów do medalu. Po zdobyciu srebra w 2019 r., w 2021 r. byli rozczarowani przegrywając zarówno półfinały, jak i mecz o brązowy medal. Dla drużyny z Kazachstanu to siódmy występ w Mistrzostwach Świata i jak dotąd udało im się wywalczyć zwycięstwo w fazie grupowej jedynie w edycjach 2009, 2011 i 2021. Hiszpania i Kazachstan nie są sobie obce, ponieważ cztery razy pod rząd były rozstawiane w tej samej grupie. Hiszpański zespół za każdym razem odnosił przekonujące zwycięstwa

Norwegia – Grenlandia 28.11 godz. 20:30

W 1999 r. Norwegia (współgospodarz z Danią) zdobył swój debiutancki złoty medal w MŚ, a następnie zdobyła trzy kolejne tytuły, w tym ostatni, na Mistrzostwach w Hiszpanii w 2021 r. Kolejne złoto sprawi, że obecni mistrzowie świata i Europy znajdą się na szczycie tabeli wszechczasów z pięcioma złotymi medalami, o jedno przed Rosją. Mistrzynie Ameryki Północnej i Konfederacji Karaibów powracają do walki o mistrzostwo po 22-letniej przerwie. Mecz pomiędzy Hiszpanią, a Grenlandią będzie pierwszym w historii spotkaniem na MŚ.