Wydarzeniem właśnie mijającego tygodnia jest zwycięstwo polskiego tenisisty Jana Zielińskiego w finale miksta w Australian Open! W parze z Su-Wei Hsieh pokonali parę Desirae Krawczyk, Neal Skupski 6:7 (5), 6:4 i 11-9 w super tie-breaku.

Saneczkarstwo

Polscy saneczkarze zajęli siódme miejsce w sztafecie w mistrzostwach świata w niemieckim Altenbergu. Zwyciężyli reprezentanci gospodarzy, wyprzedzając Amerykanów i Łotyszy. W klasyfikacji medalowej najlepsi okazali się Austriacy, którzy zdobyli łącznie 4 złote, 3 srebrne i 2 brązowe medale.

Skoki narciarskie

Reprezentacja Słowenii obroniła tytuł drużynowych mistrzów świata w lotach narciarskich, triumfując w niedzielnej rywalizacji na skoczni Kulm (HS235) w Bad Mitterndorf. Srerbne medale wywalczyli Austriacy, a brązowe Niemcy. Polacy po dyskwalifikacji Aleksandra Zniszczoła w drugiej serii zakończyli zawody na ósmej pozycji. Indywidualnie najlepszy okazał się lider Pucharu Świata Stefan Kraft! Najlepszym z Polaków Piotr Żyła zajął szóste miejsce.

Sporty motorowe

Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe wygrali 92. Rajd Monte Carlo, inaugurację sezonu WRC 2024. Dla belgijskiego kierowcy to powtórka sukcesu z 2020 roku.

Biathlon

Tegoroczna odsłona mistrzostw Europy dobiegła końca. Ostatnie złote krążki trafiły w niedzielę do Norwegii i Szwecji. Polacy zajęli 20. oraz 15. miejsce. W niedzielę, na zakończenie czempionatu Starego Kontynentu, biathloniści i biathlonistki mierzyli się w sztafetach mieszanych i supermikście. Polacy w tej pierwszej specjalności nie spisali się dobrze. Całkiem nieźle otworzył Kacper Guńka, ale na drugiej zmianie Patryk Bryn nie poradził sobie ze strzelaniem i z dwoma karnymi rondami oddał zmianę Kamili Cichoń. Ta zostanie niestety doścignięta przez prowadzącą ekipę, w efekcie Anna Nędza-Kubiniec nie wybiegła na trasę. Ostatecznie nasza ekipa została zdublowana i sklasyfikowana na 20. pozycji. W rywalizacji tej wygrali Norwegowie. W pojedynczej sztafecie mieszanej biało-czerwonymi poszło już lepiej. Magda Piczura i Tomasz Jakieła łącznie sięgali po osiem zapasowych nabojów. Na jedną karną rundę musiała pobiec Piczura. Ostatecznie nasz duet zajął 15. miejsce. Najlepsi byli Szwedzi. Klasyfikację medalową wygrywają Norwegowie, którzy zdobyli 6 złotych, 5 srebrnych oraz 2 brązowe medale.

Hokej na trawie

Polskie hokeistki na trawie zdobyły w Omanie brązowy medal pierwszej edycji mistrzostw świata w odmianie pięcioosobowej. W meczu o trzecie miejsce pokonały Republikę Południowej Afryki 4:2. Historycznym triumfatorem została Holandia.

Piłka ręczna

To był finał mistrzostw Europy, na który czekał świat piłki ręcznej. Po kapitalnym widowisku i dogrywce Francja pokonała Danię 33:31 i sięgnęła po złoto. Trzecie miejsce zajęli Szwedzi, którzy w meczu o brąz pokonali Niemców. Polacy zakończyli mistrzostwa na 16. miejscu!

Reprezentacja Egiptu wygrała w sobotę z Algierią 29:21 i została po raz dziewiąty mistrzem Afryki. Trzecie miejsce zajęła Tunezja, która pokonała Republikę Zielonego Przylądka 35:28. Wielki sukces osiągnęła Gwinea, która w meczach o miejsca 5-8 najpierw wygrała po rzutach karnych z Angolą, a następnie pokonała Demokratyczną Republikę Kongo. Gwinejczycy, który dopiero czterokrotnie grali na mistrzostwach Afryki pierwszy raz w historii awansowali tym samym na mistrzostwa świata, podobnie jak cztery pierwsze zespoły turnieju.

W czwartek zakończyły się mistrzostwa Azji w piłce ręcznej mężczyzn. W finale rozegranym w Katarze, reprezentacja Kataru pokonała Japonię 30:24 i to ten zespół szósty raz z rzędu został mistrzem największego kontynentu na świecie. W meczu o 3. miejsce Bahrajn zwyciężył z Kuwejtem 36:17. Czołowa czwórka zakwalifikowała się na przyszłoroczne mistrzostwa świata.

Tenis ziemny

Aryna Sabalenka pokonała Qinwen Zheng 6:3, 6:2 i wygrała rozgrywany w Melbourne wielkoszlemowy Australian Open. Tym samym obroniła tytuł sprzed roku i umocniła się na drugim miejscu w rankingu WTA.

Wfinale Australian Open zmierzyli się Jannik Sinner i Daniił Miedwiediew. Dla Włocha był to debiut w wielkoszlemowym finale, Miedwiediew z kolei stanął przed szansą na drugi triumf w karierze w turnieju tej rangi. Początkowo jednostronne spotkanie zakończyło się w pięciu setach, a trofeum trafiło do Sinnera, który wygrał 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3.

Jan Zieliński i Su-Wei Hsieh pokonali duet Neal Skupski/Desirae Krawczyk 6:7, 6:4, 11:9 w wielkim finale turnieju miksta Australian Open. Polak jest pierwszym tenisistą z naszego kraju, który może cieszyć się z wygranej w turnieju gry podwójnej, jeżeli chodzi o turniej wielkoszlemowy!