Styczeń przyniósł nam wiele imprez sportowych, na które warto było zwrócić uwagę. W holenderskim Heerenveen odbywały się mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim, a od 14.01 wystartowała kolejna edycja Australian Open. Zapraszamy na cykl podsumowujący dany miesiąc w sporcie.

Hokej na lodzie

Mistrzostwa Świata juniorów w hokeju na lodzie mężczyzn (gospodarz: Szwecja)

  1. Stany Zjednoczone
  2. Szwecja
  3. Czechy

21. Polska – utrzymanie w Dywizji IB

Mistrzostwa Świata kobiet do lat 18 IIHF (gospodarz: Szwajcaria)

  1. Stany Zjednoczone
  2. Czechy
  3. Kanada

17. Polska – utrzymanie w Dywizji IB

Skoki narciarskie

Turniej Czterech Skoczni

  1. Ryoyu Kobayashi (Japonia)
  2. Andreas Wellinger (Niemcy)
  3. Stefan Kraft (Austria)

Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich FIS (gospodarz: Austria)

  1. Austria (1 Z, 1 S, 0B)
  2. Słowenia (1Z, 0S, 1B)
  3. Niemcy (0Z, 1S, 1B)

Tenis Ziemny

United Cup 2024 (gospodarz: Australia)

  1. Niemcy
  2. Polska (Iga Świątek, Hubert Hurkacz)

Australian Open 2024

Singiel mężczyzn:

  1. Jannick Sinner (Włochy)
  2. Daniil Medwiedev (Rosja)

Singiel kobiet:

  1. Aryna Sabalenka (Białoruś)
  2. Zheng Qinwen (Chiny)

Biegi narciarskie

Tour de Ski: (Gospodarz: Włochy i Szwajcaria)

Mężczyzni:

  1. Harald Oestberg Amundsen (Norwegia)
  2. Friedrich Moch (Niemcy)
  3. Hugo Lapalus (Francja)

Kobiety:

  1. Jessica Diggins (Stany Zjednoczone)
  2. Heidi Weng (Norwegia)
  3. Kerttu Niskanen (Finlandia)

Piłka wodna

Mistrzostwa Europy mężczyzn w piłce wodnej (Gospodarz: Chorwacja)

  1. Hiszpania – Kwalifikacja do IO Paryż 2024
  2. Chorwacja – Kwalifikacja do MŚ w pływaniu 2024
  3. Włochy
  4. Węgry
  5. Grecja
  6. Czarnogóra – Kwalifikacja do MŚ w pływaniu 2024
  7. Serbia
  8. Rumunia – Kwalifikacja do MŚ w pływaniu 2024

Mistrzostwa Europy kobiet w piłce wodnej (Gospodarz: Holandia)

  1. Holandia
  2. Hiszpania
  3. Grecja – Kwalifikacja do IO Paryż 2024 i Kwalifikacja do MŚ w pływaniu 2024
  4. Włochy
  5. Węgry
  6. Francja – Kwalifikacja do MŚ w pływaniu 2024
  7. Wielka Brytania – Kwalifikacja do MŚ w pływaniu 2024
  8. Chorwacja

Łyżwiarstwo szybkie

Mistrzostwa Europy w Łyżwiarstwie szybkim na dystansach (Gospodarz: Holandia)

  1. Holandia (10Z, 7S, 5B)
  2. Norwegia (2Z, 1S, 4B)
  3. Polska (1Z, 1S, 1B)
  • Złoty medal w sprincie drużynowym: Marek Kania, Piotr Michalski, Damian Żurek
  • Srebrny medal w sprincie drużynowym: Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik, Karolina Bosiek)
  • Brązowy medal w sprincie indywidualnym na 500m: Marek Kania

Mistrzostwa Czterech Kontynentów w Łyżwiarstwie szybkim (Gospodarz: Stany Zjednoczone)

  1. Kanada (6Z, 3S, 3B)
  2. Stany Zjednoczone (4Z, 6S, 3B)
  3. Japonia (3Z, 4S, 5B)

Sporty motorowe

Rajd Dakar (gospodarz: Arabia Saudyjska)

Kategoria motocykle: Ricky Brabec (Stany Zjednoczone)

Kategorie Quady: Manuel Andujar (Argentyna)

Kategoria samochody: Carlos Sainz (Hiszpania)

Łyżwiarstwo figurowe

Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym (gospodarz: Litwa)

  1. Włochy (2Z, 0S, 2B)
  2. Belgia (1Z, 0S, 1B)
  3. Francja (1Z, 0S, 1B)

Mistrzostwa Czterech Kontynentów w Łyżwiarstwie figurowym (gospodarz: Chiny)

  1. Japonia (2Z, 2S, 1B)
  2. Kanada (2Z, 1S, 0B)
  3. Korea Południowa (0Z, 1S, 1B)

Kolarstwo torowe

Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym (gospodarz: Holandia)

  1. Wielka Brytania (6Z, 6S, 2B)
  2. Niemcy (3Z, 3S, 3B)
  3. Holandia (3Z, 1S, 2B)

10. Polska (0Z, 2S, 1B)

  • Srebrny medal w sprincie: Mateusz Rudyk
  • Srebrny medal w keirinie: Mateusz Rudyk
  • Brązowy medal w sprincie drużynowym: Daniel Rochna, Mateusz Rudyk, Rafał Sarnecki, Maciej Bielecki)

Piłka ręczna

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn (gospodarz: Niemcy)

  1. Francja – awans do MŚ 2025 oraz ME 2026
  2. Dania – awans do kwalifikacji do IO Paryż 2024
  3. Szwecja – awans do MŚ 2025
  4. Niemcy – awans do kwalifikacji do IO Paryż 2024 oraz awans do MŚ 2025
  5. Węgry – awans do kwalifikacji do IO Paryż 2024
  6. Słowenia – awans do kwalifikacji do IO Paryż 2024
  7. Portugalia
  8. Austria
  9. Norwegia – awans do kwalifikacji do IO Paryż 2024
  10. Islandia
  11. Chorwacja – awans do kwalifikacji do IO Paryż 2024
  12. Holandia
  13. Hiszpania – awans do kwalifikacji do IO Paryż 2024
  14. Czarnogóra
  15. Czechy
  16. Polska

Mistrzostwa Azji w piłce ręcznej mężczyzn (gospodarz: Bahrajn)

  1. Katar – awans do MŚ 2025
  2. Japonia – awans do MŚ 2025
  3. Bahrajn – awans do MŚ 2025
  4. Kuwejt – awans do MŚ 2025
  5. Korea Południowa
  6. Iran
  7. Zjednoczone Emiraty Arabskie
  8. Irak
  9. Arabia Saudyjska
  10. Chiny

Mistrzostwa Ameryki Południowej i Środkowej w piłce ręcznej mężczyzn (gospodarz: Argentyna)

  1. Brazylia – awans do MŚ 2025
  2. Argentyna – awans do MŚ 2025
  3. Chile – awans do MŚ 2025

Mistrzostwa Afryki w piłce ręcznej mężczyzn (gospodarz: Egipt)

  1. Egipt – awans do IO Paryż 2024 oraz do MŚ 2025
  2. Algieria – awans do MŚ 2025 oraz awans do kwalifikacji do IO Paryż 2024
  3. Tunezja – awans do MŚ 2025 oraz awans do kwalifikacji do IO Paryż 2024
  4. Wyspy Zielonego Przylądka – awans do MŚ 2025
  5. Gwinea – awans do MŚ 2025

Short track

Mistrzostwa Europy w short tracku (gospodarz: Polska)

  1. Holandia (4Z, 4S, 2B)
  2. Włochy (4Z, 2S, 0B)
  3. Belgia (1Z, 1S, 4B)
  4. Polska (0Z, 1S, 1B)
  • Srebrny medal w sztafecie mieszanej na 2000 metrów: Nikola Mazur, Michał Niewiński, Diane Seller, Kamila Stormowska, Łukacz Kuczyński, Gabriela Topolska
  • Brązowy medal w sztafecie na 5000 metrów: Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński, Felix Pigeon, Diane Seller)

Saneczkarstwo

Mistrzostwa Europy FIL w saneczkarstwie (gospodarz: Austria)

  1. Austria (4Z, 1S, 0B)
  2. Niemcy (1Z, 2S, 3B)
  3. Włochy/Łotwa (0Z, 1S, 1B)

Mistrzostwa Świata FIL w saneczkarstwie (gospodarz: Niemcy)

  1. Austria (4Z, 3S, 2B)
  2. Niemcy (3Z, 2S, 2B)
  3. Łotwa (1Z, 2S, 4B)

Impreza multidyscplinarna

Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (gospodarz: Korea Południowa)

  1. Włochy (11Z, 3S, 4B)
  2. Niemcy (9Z, 5S, 6B)
  3. Korea Południowa (7Z, 6S, 4B)
  4. Francja (7Z, 5S, 6B)
  5. Chiny (6Z, 9S, 3B)
  6. Stany Zjednoczone (5Z, 11S, 5B)
  7. Austria (5Z, 6S, 5B)
  8. Szwecja (4Z, 4S, 3B)
  9. Wielka Brytania (4Z, 1S, 1B)
  10. Japonia (3Z, 4S, 8B)

20. Polska (1Z, 0S, 2B)

  • Złoty medal w short tracku na 500m: Anna Falkowska
  • Brązowy medal w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej: Łukasz Łukaszczyk
  • Brązowy medal w łyżwiarstwie szybkim na 1500 metrów: Hanna Mazur

Hokej na trawie

Mistrzostwa Świata w odmianie w pięcioosobowym w hokeju na trawie (gospodarz: Oman)

Kobiety

  1. Holandia
  2. Indie
  3. Polska (Marta Kucharska, Anna Gabara, Marlena Rybacha, Monika Polewczak, Julia Balcerzak, Julia Kucharska, Amelia Katerla, Sandra Tatarczuk, Daria Skoraszewska, Paula Sławińska)

Mężczyzni

  1. Holandia
  2. Malezja
  3. Oman
  4. Polska (Maciej Pacanowski, Jakub Rakowicz, Eryk Bembenek, Tomasz Bembenek, Jakub Hołosyniuk, Michał Lange, Mikołaj Głowacki, Wojciech Rutkowski, Damian Jarzembowski, Mateusz Nowakowski)

Biathlon

Mistrzostwa Europy IBU w biathlonie: (gospodarz: Słowacja)

  1. Norwegia (6Z, 5S, 2B)
  2. Francja (1Z, 1S, 2B)
  3. Szwecja (1Z, 0S, 0B)

Rajdy samochodowe

Rajd Monte Carlo

  1. Thierry Neuville (Belgia)
  2. Sebastien Ogier (Francja)
  3. Elfyn Evans (Wielka Brytania)

Lekkoatletyka

III Halowe Mistrzostwa Ameryki Południowej w Lekkoatletyce (gospodarz: Boliwia)

  1. Brazylia (13Z, 7S, 6B)
  2. Boliwia (4Z, 4S, 3B)
  3. Wenezuela (4Z, 2S, 2B)

Narciarstwo alpejskie

Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie alpejskim (gospodarz: Francja)

  1. Szwajcaria (4Z, 3S, 2B)
  2. Włochy (2Z, 1S, 1B)
  3. Austria (1Z, 3S, 2B)

Klasyfikacja medalowa ogólna za miesiąc styczeń:

1. Holandia20 złotych12 srebrnych9 brązowych 41 medali
2. Włochy20 złotych7 srebrnych9 brązowych36 medali
3. Niemcy17 złotych15 srebrnych15 brązowych47 medali
4. Austria 15 złotych14 srebrnych10 brązowych39 medali
5. Brazylia14 złotych7 srebrnych6 brązowych27 medali
6. USA13 złotych17 srebrnych8 brązowych38 medali
7. Francja10 złotych7 srebrnych10 brązowych27 medali
8. Wielka Brytania10 złotych7 srebrnych4 brązowe21 medali
9. Japonia9 złotych11 srebrnych14 brązowych34 medale
10. Norwegia9 złotych7 srebrnych6 brązowych22 medale
*Polska w tym zestawieniu zajęła 18 miejsce (2 złote, 5 srebrnych oraz 6 brązowych medali).