Wydarzeniem właśnie mijającego tygodnia jest zwycięstwo Brazylii na MŚ w beach soccerze!

Beach Soccer

Piłkarze plażowi z Brazylii po raz szósty w historii zostali mistrzami świata! W wielkim finale MŚ rozgrywanych w Dubaju Brazylijczycy wygrali z Włochami 6:4, a o meczu jak najszybciej chciałby zapomnieć reprezentant Włoch Gianmarco Genovali, który zdobył co prawda dwie bramki, ale też… strzelił kuriozalnego „samobója”. Brązowe medale wywalczyli Irańczycy. Dla Brazylijczyków to szóste złoto w historii MŚ w piłce nożnej plażowej. Brązowe medale wywalczyli Irańczycy, którzy w meczu o 3. miejsce pokonali Białoruś 6:1. Reprezentacja Polski na mistrzostwa się nie zakwalifikowała.

Tenis stołowy

Reprezentacja Chin w tenisie stołowym została drużynowym mistrzem świata kobiet w południowokoreańskim Pusan. Chinki pokonały w sobotnim finale Japonki 3:2. Polki odpadły w 1/8 finału po porażce z Hongkongiem 1:3. Stawką tego meczu był nie tylko awans do ćwierćfinału, ale też uzyskanie kwalifikacji na tegoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Wśród mężczyzn najlepsi okazali się Chińczycy, którzy w finale pokonali pogromców Biało-Czerwonych – Francuzów 3:0.

Tenis ziemny

Jasmine Paolini wygrała turniej WTA 1000 w Dubaju. Włoska tenisistka pokonała w finale 4:6, 7:5, 7:5 Rosjankę Annę Kalinską, która w piątek wyeliminowała najwyżej rozstawioną Igę Świątek. To drugi tytuł Paolini, ale pierwszy w imprezie rangi WTA 1000. W 2021 roku triumfowała także w słoweńskim Portorożu. Dzięki udanemu występowi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 28-letnia Paolini po raz pierwszy awansuje w poniedziałek do czołowej „20” światowego rankingu.

Short track

Polskie łyżwiarki wywalczyły brązowy medal w sztafecie na 3000 m mistrzostw świata juniorów w short tracku. Wygrały Węgierki, drugie były Włoszki. Indywidualnie najlepiej wypadła Anna Falkowska, która na 500 m zajęła 10. lokatę. W Gdańsku ścigało się blisko 160 zawodników z 39 krajów. Czempionat globu juniorów to trzecia wielka impreza w tym roku na krótkim torze w Gdańsku. W połowie stycznia odbyły się seniorskie mistrzostwa Europy, a w dniach 16-18 lutego finał Pucharu Świata seniorów. W Gdańsku medale zdobyli łyżwiarze z 10 państw, a najwięcej – 10 – Koreańczycy – cztery złote, cztery srebrne i dwa brązowe. Trzy tytuły wywalczyli Chinka Ye Wang (500 i 1000 m oraz w sztafecie mieszanej) i Koreańczyk Dong Min Shin (500 i 1000 m oraz w męskiej sztafecie).

Biathlon

Reprezentant Polski Jan Guńka zdobył brązowy medal mistrzostw świata juniorów w estońskim Otepaa. 21-latek sukces osiągnął w biegu indywidualnym na dystansie 15 kilometrów. Polak znakomity występ zawdzięcza m.in kapitalnemu strzelaniu. Biało-Czerwony na 20 prób pomylił się tylko raz. Siódme miejsce zajął Konrad Badacz (trzy pudła). Natomiast Fabian Suchodolski został sklasyfikowany na 26. pozycji (dwa pudła). Dla Polaka to drugi medal tej rangi. Rok temu w Szczuczyńsku w Kazachstanie został wicemistrzem świata w sprincie.